Vliv EuroHPC na Budoucí a vznikající technologie (FET)

Vysoce výkonné programování (HPC) a jeho vliv na pracovní program Budoucích a vznikajících technologií (FET) v letech 2019-2020

Letos v lednu představila Evropská komise plán vytvořit Společný podnik EuroHPC (EuroHPC Joint Undertaking), zaměřený na vysoce výkonné programování (High-Performance Computing – HPC). Vedoucí Generálního ředitelství digitální excelence a vědecké infrastruktury (DG CONNECT) Thomas Skordas začal publikovat blog s názvem Společný podnik EuroHPC: Výhled dopředu na léta 2019-2020 a později s cílem informovat výzkumné společenství o fungování EuroHPC a jeho vlivu na pracovní program FET v následujících dvou letech.

Počátkem září Skordas oznámil, že pracovní program Společného podniku EuroHPC vznikne do několika týdnů a bude odrážet evropské výzkumné priority v oblasti HPC infrastruktur a výzkumu a inovací pro období 2019-2020. Tento pracovní program nahradí výzvy týkající se HPC v rámci H2020, které budou následně zrušeny.

V současné době je implementován a doplňován pracovní program Budoucích a vznikajících technologií (Future and Emerging Technologies 2019-2020) tak, aby z FET byly odstraněny všechny výzvy týkající se HPC a příslušné rozpočty byly přeneseny právě na Společný podnik HPC.

Finanční zdroje budou využity k zahájení aktivit strukturovaných kolem dvou hlavních pilířů:

  • infrastrukturní pilíř, zahrnující aktivity určené k získávání, zavádění, propojování a provoz datových infrastruktur a časovou organizaci přístupu
  • pilíř Výzkum a inovace včetně aktivit k vytvoření inovačního prostředí pro rozvoj hardwarových a softwarových superpočítačových technologií a jejich integraci do exa-kapacitních superpočítačových systémů, pokročilých aplikací, služeb, nástrojů, dovedností a know-how.

 

Dalším krokem bude nastavení provozu a vytvoření pracovního programu, který bude zveřejněn koncem letošního roku. Bude zahrnovat aktivity v hodnotě kolem jedné miliardy eur a týkat se budou obou pilířů. V případě infrastrukturního pilíře je plánováno vyhlášení výzev již letos v prosinci. Budou zaměřeny na získání dvou pre-exakapacitních a nejméně dvou petakapacitních superpočítačů do konce roku 2020. V pilíři pro výzkum a investice bude pracovní program vypracován letos na podzim a výzvy budou vyhlášeny začátkem příštího roku. Lze očekávat, že obsahovat budou stejná témata a stejné aktivity jako v případě HPC výzev v H2020. Půjde například o další vývoj evropského mikroprocesoru a exakapacitních systémů, software a aplikací, spolunavrhování jejich integrace do extrémně kapacitních prototypů, přispění k zakládání národních kompetenčních center HPC, vytváření jejich sítí a koordinaci v rámci EU stimulací širšího využívání HPC. Autor blogu vyzývá všechny zainteresované subjekty, aby přispěly do diskuse a definování pilíře pro výzkum a inovace, a to zejména prostřednictvím dvou soukromých asociací ETP4HPC a BDVA, které zainteresované strany koordinují

Evropský vysoce výkonný výpočetní systém představuje pro Evropu jedinečnou šanci, jak pokročit dále a využít výhod ovládání digitálních technologií. Výzvy EuroHPC nahradí výzvy týkající se HPC v pracovních programech H2020 na příští dva roky. Hlavním cílem je až do roku 2020 poskytovat špičkovou infrastrukturu pro náročné uživatele z řad evropských vědců a průmyslu. Cílem je rozvíjet evropské superpočítače na základě konkurenceschopných technologií, jež by mohly v EU vzniknout v letech 2022-2023, přičemž by se měly svou kvalitou dostat mezi světově tři nejlepší. Kombinace systému s jinými technologiemi má urychlit nástup Průmyslu 4.0 a digitalizaci. Koncem září má být na zasedání Rady pro konkurenceschopnost formálně přijato Nařízení o EuroHPC. Evropská komise počítá v příštím Víceletém finančním rámci pro léta 2021-2028) s novým ambiciózním programem Digital Europe, který se rovněž týká vysoce výkonného programování a jeho cíle zahrnují získání většího počtu exakapacitních superpočítačů a post-exakapacitních systémů, a také integraci první evropské hybridní HPC/kvantové počítačové infrastruktury. EK dále navrhuje rozvoj pokročilých dovedností souvisejících s HPC a další usnadňování přístupu k HPC pro průmysl, akademické prostředí a veřejnou správu.  


Roste počet zemí připravených se ke společnému podniku připojit. Nejnovějšímí členy je Estonsko a Lotyšsko, díky nimž se počet signatářských zemí zvýšil na dvaadvacet. Podniku EuroHPC se dostává široké podpory na úrovni členských států a lze očekávat, že v příštích deseti letech bude patřit k hlavním digitálním prioritám. Rozpočet z programu H2020 a Connecting Europe Facility bude 486 milionů eur. Finanční podpora ze strany EuroHPC bude účastníkům poskytována ve formě grantů na výzkum a inovace.