Asociace univerzit analyzuje návrh Horizonu Europe

Podrobný dokument EUA chce větší podporu Evropského výzkumného prostoru

Asociace evropských univerzit (EUA) vypracovala podrobnou analýzu návrhu příštího rámcového programu (Horizon Europe), jak byl představen Evropskou komisí. EUA návrh porovnala se svými doporučeními a poskytla detailní dokument pro politiky zapojené do navrhování a vyjednávání.

Hlavní body dokumentu se zaměřují na význam investic do výzkumu a inovací, minimalizace nerovností v EU a harmonizaci politik pro oblast školství, výzkumu a inovací. Analýza má dvě části: první je odpovědí evropských univerzit na základní principy a strukturu 9. rámcového programu, druhá vyjadřuje postoj EUA k pravidlům účasti.

EUA uvítala, že do návrhů byla zahrnuta řada jejích dřívějších připomínek a návrhů. Řada oblastí však zaslouží další reflexi. Protože úspěch programu závisí i na včasném schválení, bylo by dobré, aby dohody o příštím rámcovém programu i Víceletém finančním rámci bylo dosaženo před volbami do EP na jaře 2019. EUA upozorňuje Evropskou komisi na některé body:

  • Investice do výzkumu a inovací

Navrhované zvýšení rozpočtu rámcového programu na 100 mld. eur je sice krok správným směrem, ale nestačí na vytýčené cíle. Bylo by zapotřebí 160 miliard, aby bylo možné dostatečně financovat všechny součásti včetně Evropské rady pro výzkum (ERC) a Akcí Marie Sklodowska Curie (MSCA), které se ukázaly jako klíčové v šíření excelence v Evropě. EUA také vítá plán prosazovat otevřenou vědu jako závaznou věc a je pro střídmé používání výjimek.

  • Minimalizace rozdílů napříč EU

Více prostředků bude v příštím rámcovém programu věnováno na posilování Evropského výzkumného prostoru (ERA) pomocí nových kroků, které by měly pomoci snížit propast v účasti na programech podpory výzkumu mezi východem a západem EU. Avšak národní i unijní podpůrné rámce musí být efektivní, což zahrnuje snížení rizika účasti, větší konzistentnost ve výkladu pravidel nebo širší akceptování účetní praxe příjemců. K tomuto cíli jistě přispěje i možnost členských států financovat projekty, jež získaly Pečeť excelence, ze strukturálních fondů (ESIF).

  • Sladění politiky školství, výzkumu a inovací

Napříč všemi pilíři Horizonu Europe je třeba podporovat lidský talent jako hlavní motor výzkumu a inovací. Je třeba dále harmonizovat evropské finanční programy, pravidla a politiku, zejména Erasmus+ a ESIF, a tím podpořit evropské univerzity ve prospěch společnosti a konkurenceschopnosti. Posílení vazeb mezi školstvím, výzkumem a inovacemi dostane vysoké školy do středu znalostního trojúhelníku, který vede k průlomovým inovacím, pracovním příležitostem na vysoké úrovni a řadě dalších dopadů na ekonomiku a společnost. Zde EUA upozorňuje, že při finalizaci návrhu Horizonu Europe je třeba věnovat zvláštní pozornost doporučením vyplývajícím jak ze zprávy Pascala Lamyho LAB-FAB-APP, tak ze zprávy Mission-Oriented Research & Innovation in the European Union.

  • Rozpočet 9. rámcového programu

Stomiliardový rozpočet Horizonu Europe má být cestou k řešení problému nízké míry úspěšnosti žadatelů v současném Horizonu 2020. Navýšení však není takové, aby mohly být splněny cíle zvýšení průměrné míry úspěšnosti v kombinaci s větší podporou inovací a velkých misí a dalších činností. EUA vyzývá členské státy a Evropský parlament k podpoře navýšení současného rozpočtu tak, aby dosahoval 160 miliard eur a umožnil splnění proklamovaných ambicí .EUA vítá více prostředků pro základní výzkum s navýšením rozpočtu pro Evropskou radu pro výzkum (ERC) v rámci celkového navýšení financí pro celý program. Podle EUA je však takové navýšení omezené (o pouhých 10%), ačkoli například přínos akcí MSCA k Evropskému výzkumnému prostoru je naprosto klíčový. Výzkumná excelence, spojená s těmito nástroji, vyžaduje více peněz, uvádějí zástupci EUA, a je to nezbytné, má-li Horizon Europe podporovat celý výzkumný a inovační řetězec.

EUA také volá po větší podpoře a posilování Evropského výzkumného prostoru. Šířením excelence by také mělo dojít k odstranění rozdílů v podpoře výzkumu v Evropě. K odstranění propasti mezi členskými státy jsou však vedle podpory z EU zapotřebí i investice a podpůrné rámce na národní úrovni.