Plány EIT pro příští desetiletí

EIT plánuje expanzi znalostních a inovačních společenství a širší zapojení do systému vzdělávání

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zlepšil své fungování a v 9. rámcovém programu pro výzkum a inovace by měl hrát roli v dalších oblastech včetně bezpečnosti, kultury a jiné. Prozatímní ředitel EIT Martin Kern se koncem února v souvislosti s jednáním o unijním rozpočtu vyjádřil k fungování institutu. Podle něj stojí na pevných základech a je v dobrém stavu na to, aby převzal větší roli po zahájení 9. rámcového programu .

V návrhu zaslaném Evropské komisi Kern vymezil své instituci pozici, v níž by EIT v letech 2021 – 2027 měl větší mandát. Návrh obsahuje nová témata jako migrace, voda, bezpečnost a kultura. Navrhuje také širší zapojení EIT do vzdělávání tak, aby přesahovalo magisterské a doktorské programy a umožňovalo také výuku na středních školách. Podle Kerna musí vzdělávání studentů k podnikání začínat dříve. EIT řídí síť znalostních a inovačních společenství (KICs), do nichž jsou zapojeni partneři z akademického prostředí a průmyslu z celé Evropy. Podpora z EU dosahuje v rámci programu Horizon 2020 celkem 2,4 mld. eur.

Ještě před dvěma lety by návrh na silnější roli EIT nebyl pravděpodobný. Účetní audit Evropského účetního dvora nedopadl ve prospěch EIT a doporučil pečlivou revizi způsobu financování. Nedostatky potvrdila i další zpráva odborného panelu EK. Několik posudků z nedávné doby (vypracovaných organizacemi ICF a Technopolis) už pozitivně hodnotí snahy EIT o reformu. Vedení institutu se poučilo z chyb a pozice EIT posílila. V současné době lze říci, že EIT expanduje – v únoru vznikly dvě nové inovační oblasti týkající se výroby a městské mobility. Expanze se zakládá na třech znalostních a inovačních společenstvích založených v roce 2009 s cílem vyvíjet nové produkty a služby v oblasti informačních technologií, udržitelné energetiky a změn klimatu. Tato společenství (Knowledge and Innovation Communities – KIC) byla ve financování inovací průkopníkem a narážela na určité těžkosti. Následovala inovační společenství zaměřená na zdravotní výrobky a služby, potraviny a suroviny, která naopak, zejména v případě potravin, získávala finance až překvapivě rychle. To prokázalo, že model KIC stačil vyspět. Nyní má EIT přes tisícovku členů včetně velkých firem jako Siemens, Ericsson a Philips.

EIT v 9. rámcovém programu

Růst a expanze samozřejmě potvrzuje příznivý vývoj, který však musí být udržován novými zdroji. Má-li osm společenství nadále fungovat, je potřeba navýšit rozpočet navzdory záměru, že společenství mají být do jisté míry soběstačná. Otázka rozpočtu je od loňského roku komplikována plánovaným odchodem Velké Británie z EU, který způsobí snížení příspěvků do společného rozpočtu EU zhruba o 12 mld. eur za rok. Ačkoli londýnská vláda si přeje přispívat na 9. rámcový program a být do něj zapojena, Brusel po ní může na oplátku požadovat závazek volného pohybu osob, což může pro Británii znamenat vážnou překážku. Británie je pátým největším účastníkem EIT. Zatím není jasné, jaký dopad bude mít Brexit na inovační centra v Británii, protože vyjednávání stále probíhají. Klimatické společenství dokonce působí na londýnské Imperial College. Protože základna EIT je v Curychu, tedy mimo EU, nemusí ani Brexit automaticky znamenat, že Britové o klimatické KIC přijdou. Další nejistota panuje kolem toho, jak postupovat s ohledem na změny systému financování. EIT bude patrně soupeřit o své postavení po roce 2021 s Evropskou radou pro inovace (EIC), která bude nejspíše v některých případech poskytovat stejné služby pro inovace jako financování, mentorování a kontaktování s investory. Podle ředitele EIT Kerna není Rada pro inovace soupeřem, ale mohou se vzájemně doplňovat – například vysoké školy či firmy nabízející inovace by mohly dostat finance nejprve od EIT a následně i doplňkové financování od EIC nebo naopak.

S tím, jak Evropská komise začíná hovořit o plánech podporovat výzkumné mise a na mise zaměřený přístup, zůstává nejasné i to, zda se projekty v rámci misí protnou s výzkumem EIT, nebo jej spíše nahradí. Kritéria pro nové mise byla zveřejněna ve druhé polovině února ve zprávě Mariany Mazzucato, poradkyně komisaře Moedase pro otázku výzkumných misí. Ředitel EIT na mise zaměřený přístup vítá s tím, že to vyhovuje způsobu fungování EIT. ¨

EIT je subjektem nezávislým na EU. Jeho posláním je posilovat inovační schopnosti Evropy podporou podnikání a nových nápadů. K evropské konkurenceschopnosti a tvorbě pracovních míst chce přispívat podporou inovátorů a podnikatelů, spolupráce firem, škol a výzkumných organizací a vytvářením prostředí příznivého pro kreativitu.