Vyhlášení soutěže THÉTA

TA ČR vyhlásila veřejnou soutěž ve výzkumu a vývoji

Poslední říjnový den vyhlásila Technologická agentura ČR (TA ČR) první jednostupňovou veřejnou soutěž ve výzkumu a vývoji pro Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA.

Program vychází z aktualizované Státní energetické koncepce ČR z května 2015. Má pomocí podpořených projektů přispět k přeměně a modernizaci energetiky, kterých se má dosáhnout podporou výzkumu, vývoje a inovací zejména v oblasti nových technologií a systémových prvků s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi, podpory dlouhodobých technologických perspektiv a projektů ve veřejném zájmu.

V soutěži půjde o to vybrat z navržených projektů aplikovaného výzkumu, které získaly podporu z financí TA ČR. V jejím rámci se adepti mohou ucházet o produkty Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Jedná se o snahu o snažší podporu projektů podpory výzkumu a vývoje ze soukromých prostředků.

V této veřejné soutěži bude pro první rok řešení, tj. 2018, rozděleno mezi příjemce 120 mil. Kč. Pro hodnocení návrhů projektů je stanoveno 7 hodnotících a 5 binárních kritérií. Hodnotící kritéria jsou rozdělena na další podkritéria:

Bodovaná kritéria

  1. Kvalita, aktuálnost, novost a proveditelnost projektu a výzkumné agendy 1.1. Vhodnost navržených činností, metod a postupů pro dosažení cílů projektu.

1.2. Vhodnost a potřebnost výsledků a aktuálnost/novost navrženého řešení projektu.

1.3. Dostatečná věrohodnost analýzy rizik uvedené v projektu a zohlednění rizik projektu.

  1. Očekávané přínosy projektu z hlediska cílů NPOV a programu THÉTA 2.1. Soulad návrhu projektu se zvolenými NPOV.

2.2. Celková úroveň a komplexnost navrženého řešení.

2.3. Přínosy projektu.

  1. Velikost motivačního účinku podpory 3.1. Význam přidělení podpory ve srovnání s nulovou variantou (tj. při nepřidělení podpory) z hlediska rozsahu projektu, jeho cílů a rychlosti realizace.
  1. Aplikační potenciál předkládaných výsledků výzkumu a vývoje pro zvýšení kvality života anebo tržní příležitost 4.1. Způsob uplatnění výsledku řešení a zapojení aplikačního garanta.

4.2. Aplikační/tržní potenciál výsledků projektu včetně znalosti cílové skupiny.

  1. Ekonomická efektivnost projektu 5.1. Přiměřenost časového plánu projektu.

5.2. Přiměřenost navržených celkových uznaných nákladů na řešení projektu.

5.3. Ověření nastavení poměru aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.

  1. Výzkumný, inovativní a aplikační překryv či komplementarita návrhu projektu 6.1. Znalost řešení analogických problémů v zahraničí i v ČR, znalost předchozích řešení včetně odlišnosti od těchto řešení.
  1. Odborné a organizační zajištění projektu 7.1. Prokázání odborné způsobilosti řešitelského týmu k dosažení cílů daného projektu.

7.2. Vhodnost nastavení řízení projektu a zajištění řádného fungování projektu, včasná identifikace problémů souvisejících s řešením projektu (např. skluzy v plnění jednotlivých aktivit, odchylky od stanovených cílů apod.).

Binární kritéria

0.1. Návrh projektu je v souladu se zaměřením a cíli programu THÉTA.

0.2. Navrhovaný projekt je projektem aplikovaného výzkumu a/nebo experimentálního vývoje.

0.3. Uchazeč/i prokázal/i, že projekt bude generovat alespoň 1 výsledek dle příslušného podprogramu programu THÉTA.

0.4. Uchazeč/i prokázal/i požadovanou spoluúčast při financování projektu a dodržel/i nejvyšší povolenou míru podpory.

0.5. Podstata návrhu projektu nebo její části nebyla známa ani nebyla řešena v rámci jiného projektu, nebo jiné aktivity podporované z výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace.

Nesplnění kteréhokoli binárního kritéria je důvodem k nedoporučení návrhu projektu k podpoře z programu THÉTA ze strany oponenta, Oborového panelu či Rady programu, bez ohledu na bodové ohodnocení návrhu projektu.

Soutěže se mohou účastnit výzkumné organizace, které řeší projekt samostatně nebo ve spolupráci s dalšími účastníky a v případě podprogramu 2 prokáží schopnost projekt spolufinancovat z neveřejných prostředků., anebo podniky .  právnické osoby či podnikající fyzické osoby.

Termín zahájení řešení projektu je nejdříve od 1. června 2018 a nejpozději od 1. září 2018.

Podprogram 1 a 2

Délka řešení projektu v podprogramu 1 a 2 je minimálně 12 měsíců, maximální délka řešení projektu je 48 měsíců.

Nejzazší termín ukončení řešení projektu je 31. 8. 2022.

Podprogram 3

Délka řešení projektu v podprogramu 3 je minimálně 36 měsíců, maximální délka řešení projektu je 91 měsíců.

Nejzazší termín ukončení řešení projektu je 31. 12. 2025. Lhůta pro soutěžící začala 1. Iistopadu a potrvá do 9. ledna 2018. Návrhy lze odeslat pomocí nově zřízeného programu ISTA, který nahrazuje předchozí systém Patriot.  

Zadávací dokumentaci a další informace naleznete ZDE.

Zdroj: TA ČR