EK posiluje kapacity pozorování Země

Představen nový program EuroGEOSS

Evropská komise zahájila novou iniciativu na posílení systému EuroGEOSS – součást celosvětového systému pozorování Země, díky němuž Evropa získá přístup k pokročilejším a na míru nastaveným službám sledování Země, které znamenají přínos pro veřejnost a firmy například v tom, že napomohou k lepší ochraně proti přírodním pohromám, lepší připravenosti na klimatické změny, lepší zacházení s přírodními zdroji nebo větší podpoře udržitelného zemědělství.

Program EuroGEOSS byl představen koncem října generálním ředitelem pro výzkum a inovace Robertem-Janem Smitsem na výročním zasedání Mezivládní skupiny pro pozorování Země (GEO) ve Washingtonu. V EuroGeossu dochází k propojení již fungujících iniciativ pozorování Země. V jeho středu je program Copernicus, evropský systém pozorování Země, který poskytuje služby na základě úplných a otevřených údajů ze satelitů a pozemních zdrojů. Tyto služby jsou dále doplňovány výzkumnými infrastrukturami financovanými v rámci Horizonu 2020 a také iniciativami evropských členů skupiny GEO. Mezivládní skupina pro pozorování Země je řízena Evropskou unií. Stěžejní pro její vznik byly evropské výzkumné a inovační programy včetně Horizonu 2020, z nichž bylo za posledních deset let do této oblasti investováno přes 350 milionů Eur.

K této mezinárodní snaze značně přispěla EK jako zakládající člen a jeden ze subjektů spolupředsedajících této iniciativě spolu se členskými státy. V tomto období skupina GEO vyvinula strategii pro spolupráci se všemi komerčními sektory, zaujala přístup více orientovaný na uživatele a více se zaměřila na dopady. O výsledcích více komunikovala se zakladateli, zainteresovanými subjekty a širší komunitou. Konkrétní dopad otevřeného přístupu k údajům získaných pozorováním Země je již nyní zřejmý: zemědělci kombinují zemědělský know-how s informacemi z pozorování planety k optimalizaci sklizně a používání udržitelnějších způsobů práce, vlády zase využívají získané údaje k monitorování, včasnému varování před přírodními katastrofami a při reakci na ně. Tvůrci politik využívají vědecké údaje ze systému sledování uhlíku k monitorování skleníkových plynů.