Nový pracovní program Horizonu pro poslední tři roky

Po průběžném hodnocení upřesněny oblasti zájmu, na něž se program zaměří

EK koncem října zveřejnila pracovní program programu Horizon 2020 pro období do roku 2020. Program H2020, který byl zahájen v roce 2014, je s rozpočtem 77 mld. Eur největším evropským programem pro výzkum a inovace, jaký dosud fungoval. Je realizován prostřednictvím víceletých pracovních programů. Pro období let 2018 – 2020 zbývá kolem 30 mld. Pracovní program pro poslední tři roky vychází z dosavadní úspěšnosti programu a z jeho rozsáhlého průběžného hodnocení.

K novinkám v programu patří opatření na podporu inovací na trhu prostřednictvím zahájení fungování Evropské rady pro inovace (EIC), která má napomáhat inovacím všech druhů technologií ve všech sektorech. EIC, která tento podzim zahajuje své fungování, bude v první etapě podporovat inovativní firmy a podnikatele za účelem prudkého urychlení inovací na evropské i celosvětové úrovni a umožní lépe využít inovativní potenciál s potenciálem vytváření nových trhů a posilování průmyslu. EIC s rozpočtem 2,7 mld. Eur zahrne již fungující nástroje -  Nástroj pro malé a střední podniky (SME Instrument), ceny za investiční pobídky, Fast Track to Innovation a Budoucí a vznikající technologie. Změnou bude, že nástroj pro MSP bude fungovat zdola nahoru, takže bude možná i podpora inovativních projektů napříč sektory a technologiemi. Pro financování 2. fáze nástroje MSP (podpora dalšího rozvoje inovativních projektů aktivitami jako je testování, pilotní provoz a urychlování) také EK plánuje zavést v rámci systému hodnocení návrhů pohovory s uchazeči.

Zohledňuje také politické priority a připravuje cestu pro další rámcový program. Mezi zmíněné priority patří růst, investice a vytváření pracovních míst, jednotný digitální trh, energetická unie a klima, vnitřní trh, hlubší ekonomická a monetární unie, vyrovnaná a progresivní obchodní politika a další. Za účelem jejich plnění byly stanoveny cílené kroky ve výzkumu a inovacích, jež by měly mít významné dopady.

Oblasti zájmu (tzv. Focus areas) souvisí se čtyřmi prioritami, jimiž je nízkouhlíkové hospodářství, odolnost vůči klimatickým změnám, digitalizace a transformace evropského průmyslu a služeb, a bezpečnostní unie. Tyto oblasti napříč protínají několik částí pracovního programu a je na ně vyčleněna podstatná část rozpočtu. U těchto oblastí zájmu, zaměřených na významná témata, je očekáván výjimečný dopad.

 Oblasti zájmu jsou následující:

  • Nízkouhlíková a klimaticky odolná budoucnost (rozpočet 3,3 mld Eur) – investice poputují na plnění cílů Pařížské klimatické dohody a cílů udržitelného rozvoje OSN. Půjde o podporu uhlíkově neutrálních řešení a dosažení odolnosti vůči klimatickým změnám do poloviny století. Součástí je také implementace Energetické unie. Do čtyř strategických priorit (obnovitelné zdroje, energeticky šetrné budovy, elektrodoprava a nové způsoby uchovávání energie) budou investovány 2 mld. Eur. V případě nových řešení uchovávání energie bude kladen důraz na příští generaci baterií.
  • Oběhová ekonomika (s rozpočtem 941 mil. Eur) má spojit ekonomický a ekologický přínos.
  • Digitalizace a transformace průmyslu a služeb (1,7 mld. Eur) – má zkombinovat digitální technologie s inovacemi v dalších technologických oblastech
  • Větší efektivita bezpečnostní unie (1 mld. Eur) – zlepšení infrastruktury proti bezpečnostním hrozbám včetně kybernetických útoků. Spadá sem také výzkum bezpečnostních hrozeb jako terorismu, počítačové kriminality, přírodních i jiných hrozeb. Program H2020 z 50% pokrývá veškeré veřejné výdaje na bezpečnostní výzkum EU.
  • Migrace – není definována jako oblast zájmu, ale na výzkum příčin migrace, její zvládání a integraci migrantů bude věnováno přes 200 mil. Eur.

Více o pracovním programu se dozvíte ZDE.