Hodnotící zpráva EIT: více otevřít znalostní a inovační společenství

Analýza práce Evropského inovačního a technologického institutu

Evropská komise vydala hodnotící zprávu Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) za období 2011-2015. Hodnocení je součástí průběžného hodnocení programu H2020 a bylo vypracováno skupinou externích odborníků, kteří podrobili analýze údaje o práci EIT a provedli primární výzkum formou interview se zainteresovanými subjekty na úrovni EIT a Znalostního a inovačního společenství (KIC), průzkumu u jejich partnerů, absolventů a firem, otevřených veřejných konzultací a případových studií týkajících se specifických rysů modelu EIT.

Zpráva uvádí, že po dost obtížné startovací fázi nyní EIT začíná přinášet konkrétní výsledky v měřítku, které má potenciál aktivně přispívat k evropským inovacím a vnášet změny do různých oblastí. Podle hodnotitelů byla potvrzena jedinečnost modelu EIT i KIC. Jejich zaměření na společenské výzvy (řešení problémů jako nedostatek podnikatelské kultury, nízká úroveň spolupráce akademické a průmyslové sféry a nedostatečný rozvoj lidského kapitálu), znalostní trojúhelník vzdělání-výzkum-inovace a snaha o vzdělávání podnikatelů i spolupráce vysokých škol s podniky je jedinečná a inovativní.

Z hlediska efektivity EIT úspěšně podporuje inovace prostřednictvím podnikání, podporou stovek start-upů, zpřístupňováním přeshraničních sítí a financí na zakládání a růst firem. KIC jsou na dobré cestě k vytváření měřitelných dopadů ve formě inovací uváděných na trh, zakládání a akceleraci inovativních firem, a absolventů vybavených podnikatelskými dovednostmi. Úspěch KIC je vedle dalších faktorů způsoben otevřeným přístupem partnerů KIC k přeshraniční síti KIC, a také výraznou finanční podporou v počáteční fázi. Znalostní trojúhelník zahrnující vzdělání, byznys a výzkum je hlavním rysem modelu EIT. Jeho integrace na strategické, organizační a praktické úrovni má dobré výsledky co do toku znalostí a informací, nových typů spolupráce a menší rozdrobenosti v sektorech.

Dopad činnosti EIT a znalostních inovačních společenství lze vidět ve fungování panevropských sítí klíčových hráčů ve školství, byznysu a výzkumu a také v dobrých výsledcích v přinášení nových nebo zdokonalených produktů, služeb a procesů. Nicméně hodnocením bylo zjištěno, že tato společenství jsou stále příliš uzavřenou komunitou napojenou na vlastní systém. Následovat by proto mělo jejich otevření novým partnerům. Požadována je také implementace udržitelných finančních strategií pro každé společenství.

Nedostatečná je zatím obecná informovanost a povědomí o EIT a znalostních společenstvích a to by se mělo v budoucnu změnit. I přes dosažené výsledky by se měly vzdělávací aktivity EIT rozšiřovat a mít na evropské úrovni větší dopady. Co se týče soudržnosti, EIT vyplňuje mezeru a dobře zapadá do evropského inovačního prostředí. Funguje v souladu s evropskými inovačními cíli. Model EIT vhodně doplňuje inovační iniciativy a kapacity na národní a nižší úrovni. Soudržnost mezi EIT a dalšími inovačními politickými iniciativami a nástroji se zvyšuje na implementační úrovni, nikoli na úrovni plánování.

Přes snahy o spolupráci s národními a regionálními úřady se musí znalostní a inovační společenství lépe začleňovat také do místních inovačních systémů. Z hlediska efektivity pak lze uvést, že administrativní náklady jsou nízké a v souladu s těmi ve výkonných agenturách programu Horizon 2020. Během hodnoceného období se výrazně zlepšila úroveň centrálního řízení EIT. Měla by však být snížena administrativní zátěž, jakou pro znalostní společenství představuje řízení unijních grantů. EIT pozorně monitoruje, jak se znalostním společenstvím daří implementovat své finanční strategie. Je však příliš brzy na to činit závěry ohledně jejich kapacity dosáhnout finanční udržitelnosti.

Hodnotící zpráva zahrnuje několik doporučení pro EIT:

  • EIT by měl spolu s EK pracovat na dosažení cílů, které si tato iniciativa stanovila
  • EIT by měl revidovat svou komunikační strategii s cílem zvýšit povědomí a znalosti subjektů o své práci a výsledcích
  • EIT s KIC by měly zlepšit transparentnost procesu výběru inovačních projektů a zajistit, aby výsledky grantového financování a důvody rozhodování byly transparentně a šířeji sdělovány žadatelům a partnerům KIC.
  • EIT a KIC by se měly zaměřit na používání příkladů dobré praxe a výsledky jako na základ politického dialogu
  • EIT by se měl pokusit zúročit své postavení jako celoevropskou odpověď na inovační změny v Evropě

Znalostní a inovační společenství dosud podpořila přes 2 200 obchodních návrhů. Startupy, které díky této podpoře vznikly, nepřímo pomohly k vytvoření přes šesti tisíc pracovních míst. Vzdělávací programy EIT absolvovalo dvanáct stovek lidí a podpořeno bylo přibližně 430 nových produktů a služeb.

Hodnotící zprávu najdete ZDE.