Navrženy kroky pro prosazení elektronického zdravotnictví

Přijata deklarace pro digitalizaci zdravotnictví

Jedním z priorit estonského předsednictví je pokrok v digitalizaci zdravotnictví, konkrétně co se týče lepšího využití zdravotních údajů zejména pro výzkumné a inovační účely a práva občanů na přístup, spravování a kontrolu svých údajů v elektronické podobě. Během svého předsednictví Estonsko iniciovalo spolu s ECHA Aliancí (European Connected Health Alliance) hnutí DHS - Digital Health Society, které spojuje zájmy a vstupy všech subjektů zainteresovaných na digitalizaci zdravotnictví – občanů a pacientů, politiků, lékařů, vědců, firem, startupů, investorů a dalších.

Více než stovka evropských organizací se sešla v Tallinu, hlavním městě Estonska, které tento půlrok předsedá v Radě EU, aby diskutovala o zavádění digitálních inovací do zdravotnictví. Konference, konaná ve dnech 16. – 18. října, se zabývala třemi základními tématy – vytvářením poptávky veřejnosti, elektronickým zdravotnictvím, které podporuje udržitelné zdravotní a sociální služby, a elektronickým zdravotnictvím jako motorem inovací a ekonomického růstu. Výsledkem konference na vysoké úrovni je společná deklarace organizací usilujících o urychlení digitálních inovací ve zdravotnictví. V dokumentu jsou navrhovány konkrétní kroky pro rozvoj elektronického zdravotnictví. Zainteresované subjekty jsou vyzvány k podpoře a k zapojení se do činnosti a navrhovaných řešení. Deklarace má podpořit práci EK v rámci strategie jednotného digitálního trhu. Signatářské organizace se v ní zavazují zformovat permanentní skupinu otevřenou dalším členům, která ve spolupráci se členskými státy a EK bude:

- iniciovat a koordinovat činnost pracovních skupin DHS týkající se klíčových výzev. V současné době fungují čtyři skupiny zaměřené na: 1. konvergenční cestovní mapu standardů interoperability, 2. občany řízenou správu dat a dárce dat, 3. právní rámec svobodného toku a druhotného využití lékařských údajů, digitální transformaci a management změn v organizacích zdravotní a sociální péče

- vytvářet a podporovat celoevropské akce a projekty a shromažďovat návrhy zainteresovaných subjektů

- podporovat dobrovolnou spolupráci členských států při realizaci inovací v digitalizaci zdravotnictví v evropském měřítku

- monitorovat a měřit dopad těchto kroků a návrhů a přinášet hmatatelné výsledky v digitalizaci evropského zdravotnictví.

Akce se zúčastnil také evropský komisař pro zdraví a potravinovou bezpečnost Vytenis Andriukaitis, který stojí včele snah o zavedení elektronického zdravotnictví. Uvedl, že Estonsku se podařilo rozvinout evropskou spolupráci v oblasti inovací digitálního zdravotnictví coby priority. Na oficiálním setkání Rady letos v červenci vyjádřili ministři zdravotnictví ochotu více se zasazovat o digitalizaci zdravotnictví a účinněji spolupracovat na tématech jako je bezpečnost údajů, kybernetická bezpečnost a nový software pro sdílení dat. Nyní nastal moment, kdy je možné spojit snahy vlád, zdravotníků, firem, vědců a pacientů.

Evropské státy pokročily v oblasti vývoje informačních systémů ve zdravotnictví a v zavádění elektronických receptů. Zdravotnictví však může s digitalizace těžit ještě více. Klíčovou roli ve vytváření podmínek pro rozvoj e-služeb mají státní orgány, ale zapojit se musí všechny subjekty působící ve zdravotnictví. Pro implementaci změn musí vzniknout partnerství veřejného a soukromého sektoru.