Projekt zelené chemie pro farmacii

Akce Marie Sklodowska-Curie podporuje ekologičtější výrobu léčiv

Projekt Biocascades zkoumá výrobu klíčových látek pro výrobu léčiv účinnějším, šetrnějším a ekologičtějším způsobem.

Projektu s rozpočtem téměř 2,8 mil. Eur z programu Marie Sklodowska-Curie (MSCA) se účastní Rakousko, Německo, Španělsko, Nizozemí a Švédsko. Zaměřuje se na nové postupy dosažení tzv. enzymatických reakčních kaskád, procesu používaného ve farmaceutickém a chemickém průmyslu k urychlení a zdokonalení chemických reakcí. Jeho výsledkem jsou důležité sloučeniny nebo látky využívané k výrobě léků a dalších přípravků. Cílem projektu je dosáhnout působením enzymů a základních surovin syntézy sloučenin jako jsou aminokyseliny a čisté aminy, které jsou klíčovými složkami v mnoha lécích používaných k léčbě široké škály nemocí.

Vynecháním čistících a některých dalších kroků snižují kaskádové reakce výrobní náklady i energetickou náročnost a produkci nebezpečných odpadů. Vývoj takovýchto inovativních procesů může pro farmaceutický průmysl znamenat udržitelné a šetrné postupy opírající se o “zelenou chemii”. Tento špičkový výzkum zároveň pomůže rozvinout kariéru jedenácti začínajících vědců a znamená i nové obchodní příležitosti pro malé a střední podniky zapojené do projektu. Školící program vědce vybaví specifickými vědeckými a přenosnými dovednostmi uplatnitelnými v oblasti biotechnologií, která se nejen v Evropě dynamicky rozvíjí. Projekt zároveň pomůže splnit poptávku malých a středních podniků po mladých výzkumných pracovnících s pokročilými znalostmi technik jako biokatalýza, katalýza přeměny kovů, kompartmelizace, proteinové a reakční inženýrství.

Členy konsorcia Biocascades jsou přední akademické laboratoře zaměřené na biokatalýzu a proteinové inženýrství. Skupina spolupracuje se sítí pěti inovativních biotechnologických firem a spojuje tak akademické prostředí s průmyslem. Je součástí Inovativní sítě odborné přípravy (ITN) a vytváří nová pracovní místa a příležitosti k podnikání.