Žhavá témata pro výzkum v plánech EK

EU podpoří vývoj umělé fotosyntézy, solárních oken a vytvoření cloudu výzkumných dat

Podle návrhu plánu na léta 2018 – 2020 ocení Evropská rada pro inovace (EIC) vědce, kteří dovedou napodobit přírodní procesy a vyvinou umělou fotosyntézu, kdy by umělé listy dovedly absorbovat oxid uhličitý a vyrábět energii, nebo dokážou vyrobit solární okna rovněž produkující energii. Další navrhovaná témata se týkají cloudových systémů nebo technologie blockchain využívané měnou bitcoin.

Velká částka má jít v příštích třech letech do celoevropské cloudové sítě, která by se měla stát prvním pokusem o mezinárodní systém sdílení údajů z výzkumu jakéhokoli pracoviště z libovolného oboru. Peníze půjdou i do malých a středních podniků na testování aplikace blockchain, která uchovává záznamy o všech transakcích a smlouvách, na nichž stojí bitcoin.

Všechny tyto návrhy figurují v návrhu výzkumných plánů programu Horizon 2020 na příští tři roky, které Evropská komise zveřejnila s možností připomínkování. Na pracovních programech pracovaly výbory členských států a výzkumní pracovníci. Konečná verze má být k dispozici ještě v říjnu. Očekávané změny se týkají harmonogramu soutěží a rozpočtů, ne však samotného obsahu. V posledních třech letech trvání Horizonu bude investováno 30 miliard Eur.

Obnovitelné zdroje energie

V energetice je obecným cílem snížení nákladů na výrobu obnovitelné energie. Podle EK stále nejsou současné technologie využívající obnovitelné zdroje konkurenceschopné v porovnání s technologiemi využívajícími fosilní paliva. Zvláštní výzvou v navrženém programu je vývoj solárních buněk, díky nimž by se z oken staly generátory energie. Více peněz půjde podle programu na první komerční demonstrace systémů obnovitelné energie a další systémy snižující náklady na výrobu solární, větrné a geotermální energie a také energie z mořských vln – v posledním uvedeném případě bude financováno navrhování, vývoj a ověřování nákladově efektivních konvertorů schopných vydržet drsné podmínky v mořích. V souvislosti se snížením rizik spojených s instalacemi mořských a geotermálních zařízení dojde také na výzvu na nová pojišťovací schémata. EK také podpoří projekt Billa Gatese Mission Innovation zaměřený na čistou energii, jehož členové se zavázali sdílet informace o výzkumu a vývoji v této oblasti, zdvojnásobit do pěti let státní investice do čisté energie a podpořit vyšší investice ze soukromého sektoru. Granty budou vypsány také na dodatečnou úpravu budov s cílem větší energetické šetrnosti vzhledem k tomu, že úřady, firmy ani jednotlivci nemají prostředky na velké projekty cílené na energetickou šetrnost a čistou energii. Podpora půjde také obecně na odklon od fosilních paliv, diverzifikaci ekonomiky a posun k energeticky šetrnějším systémům. V současné době je v EU z veřejných prostředků financováno 19% energetického výzkumu (s výjimkou jaderného), zbytek je pokrýván ze soukromých zdrojů a pouhá 4% jsou hrazena z evropských programů.

Malé a střední podniky (MSP)

Více prostředků pošle Brusel na experimenty a nové služby na podporu malých a středních podniků (MSP). Agentury na podporu inovací se zatím málokdy pouštějí do politických experimentů, ať už z nedostatku financí a času nebo z obav z odporu proti utrácení prostředků. EK hodlá financovat inovační sítě v oblastech pokročilých technologií jako centrální zprostředkovatelská služba, která propojí inovační potřeby velkých firem s MSP, jež mohou poskytnout požadované technologie. MSP přitom obdrží prostředky na vysoce kvalifikované pracovníky nebo společníky pro inovace.

Celoevropský výzkumný cloud

Plán na vytvoření celoevropského cloudu vědeckých údajů nepočítá se zcela novou sítí, ale s propojením už fungujících a nových datových infrastruktur provozovaných komerčními nebo veřejnými organizacemi. Cloud by měl fungovat jako software, rejstřík údajů a poskytovatel metadat a provozován bude vědci, zástupci států a EK. Evropská komise se také bude zabývat právním dohledem nad cloudem a uvítá návrhy pravidel účasti a rozhodování. Kromě cloudu bude EK také investovat desítky milionů do evropské datové infrastruktury, modernizace širokopásmových sítí, modernizace datových úložišť a rozvoje kapacity superpočítačů.

Jaderný výzkum a bezpečnost

V rámci programu Euratom bude EK pokračovat v podpoře bezpečnosti, nakládání s jaderným odpadem, radiační ochrany, školení v oblasti civilního využití jaderné energie a prostředky půjdou také na demontáž starých jaderných elektráren. Na bezpečnost bude zaměřen zvláštní projekt týkající se poškození buněk působením ionizujícího záření z jaderného odpadu. V jaderných elektrárnách se nyní vyrábí téměř 30% unijní elektřiny. V návrhu se uvádí, že EU by měla v  oblasti jaderné technologie usilovat o udržení vedoucího postavení a snažit se nezvyšovat energetickou a technologickou závislost. V této souvislosti dostane cenu za inovaci největší fúzní experiment ITER – Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor, který se nachází v jižní Francii. Bude se také rozvíjet výzkumná spolupráce s Ukrajinou, která je v Euratomu teprve od loňského roku.

Spolupráce s Ruskem

EK dále plánuje rozvoj vědecké diplomacie s Ruskem a usilovat o zlepšení současných chladných vztahů EU s Ruskem po zastavení finančních toků pro ruské výzkumné laboratoře a nehrazení cestovních a dalších nákladů pro evropské vědce, kteří by je chtěli navštívit. Naopak hledá cesty k pořádání výměnných pobytů a letních škol pro ruské a evropské vědce společně. Ruská účast na evropském výzkumu v posledních letech oproti období let 2007 – 2013 poklesla a jedním z vysvětlení je také změna pravidel a požadavek, aby Rusko společné výzkumné projekty spolufinancovalo.

Program Marie Sklodowska-Curie

Program Marie Sklodowska-Curie (MSCA), který zaujímá 8% rozpočtu Horizonu 2020, bude podporovat příležitosti školení a rozvoje kariéry jako jsou společné doktorské programy vysokých škol a průmyslu. MSCA jak nejpopulárnější výzkumná soutěž podpoří také návrat a znovuzačlenění vědců pracujících v zahraničí nebo těch, kteří přesídlili kvůli konfliktu mimo území EU. Zvláštní pozornost bude věnována žadatelům, kteří výzkum přerušili nejméně na jeden rok kvůli rodičovské dovolené.

Další návrhy financování se týkají bezpečnosti potravin, udržitelného zemědělství, lesnictví, mořského a bioekonomického výzkumu. Tyto oblasti obdrží dohromady 1,3 mil. Eur. EK také hodlá podpořit více větších mezinárodních výzkumných iniciativ. Chce pokračovat v podpoře Euroafrického partnerství pro potraviny, výživu a udržitelné zemědělství a také čínsko-evropské vlajkové iniciativy pro potraviny, zemědělství a biotechnologie.