Výzkumná a inovační partnerství podle hodnocení EK posilují ekonomiku

Průběžné hodnocení EK vidí pozitivní přínos výzkumných a inovačních partnerství

Evropská komise zveřejnila průběžné hodnocení partnerství mezi EU, soukromým sektorem a členskými státy, která byla podpořena prostředky z programu Horizon 2020. Podle jejího hodnocení jsou partnerství veřejného a soukromého sektoru nebo partnerství ve veřejném sektoru přínosná a posilují evropskou konkurenceschopnost. Jedná se o aktivity vyvíjené v různých odvětvích, například ve zdravotnictví, kde byla objevena léčba nemocí souvisejících s chudobou, v dopravě, kde se přichází s novými zelenými technologiemi, nebo jsou podporovány malé a střední high-tech podniky.

Ukázalo se, že partnerství s průmyslem a členskými státy dokážou řešit otázky, na které jednotlivé státy nebo firmy samy nestačí. Výsledky hodnocení budou využity pro další zdokonalení iniciativ a zvýšení dopadu jejich činnosti.

Hodnocení sedmi společných podniků spojujících veřejný a soukromý sektor v programu H2020 a jejich šesti předchůdců ze 7. rámcového programu potvrdilo, že partnerství přímo přispívá k unijní konkurenceschopnosti a plnění politických cílů. Klíčová je jejich schopnost přeshraničně zapojovat velké průmyslové partnery a překonat fragmentaci sektorů. Hodnocení vypracované nezávislými experty a na základě konzultací se zúčastněnými subjekty také označilo oblasti, kde by mohlo dojít ke zlepšení – například klíčové indikátory výkonu, potřeba začlenění širšího spektra subjektů do řídících struktur i do projektů, větší interakce mezi správními radami a poradními orgány a větší soulad činnosti společných podniků s výzkumnými a inovačními prioritami EU, zvláště pak s prioritami inteligentní specializace.

V samostatném hodnocení partnerství ve veřejném sektoru se uvádí, že velké společné výzkumné a inovační programy mnoha členských států, zemí přidružených k H2020 a někdy i třetích zemí přispívají k účinnější koordinaci a spolupráci v Evropě i jinde a k plnění mezinárodních závazků. Například kolem 50% evropského metrologického výzkumu probíhá v rámci evropského metrologického programu pro výzkum a inovace. Dalším příkladem je partnerství evropských a rozvojových zemí pro klinické zkoušky, které stojí za stovkou klinických hodnocení léčby malárie, HIV/AIDS nebo tuberkulózy v subsaharské Africe. Tři čtvrtiny malých a středních podniků v programu Eurostars vstoupilo na trh s novými produkty nebo službami půldruhého roku po konci projektu.

Za sedm let dosáhly investice do výzkumu a inovací v sedmi partnerstvích veřejného a soukromého sektoru 19,5 mld. Eur, přičemž příspěvek EU činil 7,3 mld. a zbylých 12,2 mld. byly investice soukromého sektoru a členských států. Jedná se o následující partnerství:

  • Bio-based Industries – používání obnovitelných přírodních zdrojů a inovativních technologií pro ekologičtější výrobky každodenní potřeby
  • Clean Sky 2 – vývoj čistší a tišší letecké dopravy s podstatným omezením hluku a emisí CO2
  • ECSEL – podpora evropských kapacit ve výrobě elektronických komponentů a systémů
  • FCH2 – palivové články a vodík 2 – urychlení uvedení čistých energetických a dopravních technologií na trh
  • IMI2 - Iniciativa pro inovativní medicínu 2 – vývoj vakcín, léků a léčebných postupů nové generace
  • SESAR 2020 – vývoj nové generace systému evropského řízení letecké dopravy
  • Shift2Rail (S2R) – vývoj lepší železniční infrastruktury, která by podstatně omezila náklady a zlepšila kapacitu, spolehlivost a přesnost železniční dopravy

Evropská unie, členské státy, země přidružené k programu H202 a některé třetí země zapojené do pěti veřejných partnerství investovaly v posledních deseti letech přes 5,5 mld. Eur do následujících aktivit:

  • AAL2 - program výzkumu a vývoje v oblasti aktivního a asistovaného žití - technologie pomáhající starším a postiženým osobám v bezpečném pobytu doma
  • BONUS - program výzkumu Baltského moře – management ekosystému Baltského moře
  • EDCTP2 – 2. partnerství evropských a rozvojových zemí v klinickém hodnocení – nové způsoby léčby nemocí spojených s chudobou
  • EMPIR – evropský metrologický program pro výzkum a inovace
  • Eurostars 2 – podpora malých a středních high-tech podniků
  • PRIMA – nová iniciativa ke zvýšení kvality vody a potravin ve Středozemí. Zahájena bude v roce 2018.