EK zahajuje konzultaci ke stimulaci inovací pomocí veřejných zakázek

Iniciativa pro efektivnější a udržitelnější zadávání veřejných zakázek s využitím digitálních technologií

Evropská komise představila 3. října iniciativu pro efektivnější a udržitelnější zadávání veřejných zakázek s využitím digitálních technologií, které mají celé řízení zjednodušit a urychlit. Cílem je v rámci snah o stimulaci investic posílit jednotný trh. Prostřednictvím zadávání veřejných zakázek je realizována podstatná část investic do evropského hospodářství – 2 triliony Eur ročně, což je 14% unijního HDP. Je tedy společným zájmem, aby tyto prostředky byly vynaloženy efektivně.

Iniciativa s názvem Making Public Procurement work in and for Europe počítá s cílenou konzultací týkající se stimulace inovací prostřednictvím veřejných zakázek, jejímž cílem je shromáždění zpětné vazby od zainteresovaných subjektů ohledně způsobů stimulace inovací zadávání zakázek na zboží a služby. V případě inovací by se zakázky měly týkat jak výstupů inovací, tak i inovativních způsobů nákupu.

Konzultace je otevřena do 2. ledna 2018. Shromážděné podněty se promítnou do další práce, vytváření strategie, organizace podpory inovačních zakázek nebo využití inovačních nástrojů jejich zadávání.

EK stanovila šest prioritních oblastí transformace:

  • Širší použití strategického zadávání veřejných zakázek, které by mělo hrát větší roli v oběhové ekonomice. Mělo by dojít k mainstreamingu inovativních, sociálních a zelených kritérií. Zavést ex-ante hodnotící mechanismy u velkých infrastrukturních projektů a výměnu dobré praxe ve strategickém zadávání VZ včetně odvětví jako je výstavba, zdravotnictví, informační technologie.
  • Profesionalizace veřejných odběratelů/kupujících – nízká profesionalita veřejných odběratelů je problémem v mnoha členských státech. Je zapotřebí zlepšit jejich dovednosti ve všech fázích zadávacího řízení, vytvořit evropský kompetenční rámec stanovující, jaké dovednosti a kompetence zadavatelé VZ potřebují. Vytvořit elektronické centrum kompetencí jako informační portál a e-knihovnu dobré praxe v zadávání VZ a založit celoevropskou síť národních center pro inovace v zadávání VZ.
  • Snadnější přístup na trhy veřejných zakázek – týká se firem včetně MSP, a to i na přeshraniční úrovni, kde by měla platit reciprocita v přístupu k zakázkám. Účasti MSP by měli pomoci obchodní a inovační zprostředkovatelé.
  • Větší transparentnost, integrita a lepší údaje – lepší dostupnost údajů o veřejných zakázkách a vytvoření veřejně přístupné evidence smluv a dále informačních mechanismů chránících informátory.
  • Podpora digitální transformace procesu zadávání veřejných zakázek – elektronické podávání zakázek má být od října 2018 povinné.
  • Spolupráce úřadů na místní i přeshraniční úrovni – podporovat společné přeshraniční zadávání VZ.

Některé členské státy již začaly vyvíjet strategický přístup k politice zadávání veřejných zakázek. Správné využívání veřejných zakázek může pomoci při řešení otázek jako jsou klimatické změny, vyčerpávání surovin nebo stárnutí společnosti. Urychluje přechod k udržitelnějším dodavatelským řetězcům a obchodním modelům. Může zvýšit konkurenceschopnost a umožnit malým a středním podnikům přístup k veřejným zakázkám.