Letošní Nobelova cena za chemii pro evropské projekty

Tři vědci obdrží letošní Nobelovu cenu za chemii za výsledky výzkumu financovaného z evropských fondů

Tři vědci byli oceněni za biochemii, konkrétně za vývoj kryoelektronové mikroskopie, která zjednodušuje a zároveň zdokonaluje zobrazování biomolekul. Dva z laureátů, Jacques Dubochet a Richard Henderson, na objev přišli v rámci projektů financovaných z evropských prostředků na výzkum.

Oba vědci byli již dříve zapojeni do projektů podporovaných v rámci 6. a 7. rámového programu pro vědu a výzkum. Dubochet je čestným profesorem biofyziky na univerzitě v Lausanne. V letech 2004- 2009 se účastnil projektu 3D-EM, zaměřeného na nové přístupy elektronové mikroskopie při zkoumání komplexů bílkovin a buněčné supramolekulární architektury. Henderson vede laboratoř molekulární biologie v Cambridgi. V letech 2008 – 2011 pracoval na projektu INSTRUCT, který se zabýval budováním infrastruktury pro výzkum ve strukturální biologii. Dříve byl také zapojen  do projektu MSCA MEMBRANE PROTEASES. Dubochet se třetím oceněným, Joachimem Frankem, pracovali na externí expertíze v rámci peer review hodnocení pro Evropskou radu pro výzkum (ERC), druhý jmenovaný rovněž působil jako nezávislý hodnotitel žádostí v 6. rámcovém programu.

Objevy těchto laureátů významně přispěly k optimálnímu využití elektronového mikroskopu při studiu živé hmoty. Elektronový mikroskop byl doposud považován za vhodný pouze pro zkoumání neživé hmoty vzhledem k tomu, že silné elektronové paprsky živou hmotu ničí. Tento průlom v zobrazování je klíčový díky úspěšné vizualizaci objektů lidskému oku neviditelných. Požadovaného atomového rozlišení bylo dosaženo v roce 2013 a nyní mohou vědci běžně vytvářet trojrozměrné biomolekulové struktury. V posledních letech se proto ve vědeckých publikacích velmi často vyskytují například obrázky bílkovin způsobujících odolnost vůči antibiotikům nebo třeba povrch viru Zika.

Více informací naleznete ZDE.