EU plánuje výzkum zaměřený na kontrolu emisí a index zelených vozidel

EK uvolní do roku 2020 miliardu Eur na dopravní výzkum

Evropská komise zveřejnila finanční plán na období let 2018 – 2020, podle nichž hodlá vynaložit v rámci programu Horizon 2020 téměř jednu miliardu Eur na vývoj technologií pro zelenější a chytřejší dopravní systémy. Plán zahrnuje mimo jiné zavedení Indexu zelených vozidel, který by byl užitečný při koupi auta a řešil by také problémy a podvody spojené se zkouškami emisí. K hlavním cílům patří dosáhnout toho, aby doprava v Evropě byla efektivní, bezpečná, udržitelná, pružná a konkurenceschopná a aby měl evropský dopravní průmysl vedoucí postavení ve světě.

Návrh obsahuje také opatření, jež by řešila podvody výrobců aut se zkouškami emisí. Vědci by se měli zaměřit na snímání a monitorování emisí ve městech. Záměrem je rychlé zavedení prostředku na monitorování emisí všech vozidel a zjišťování a represe jakýchkoli úprav vozidel ve smyslu falšování hladiny emisí. V této otázce hodlá EU spolupracovat zejména s Čínou. Další výzkum by měl zamezit falšování počtu najetých kilometrů při prodeji ojetých vozidel.

Plánovaný Index zelených vozidel by zohledňoval emise CO2, NOX a pevných částic, ale také hluk, výkon a provozní náklady. Metodika by byla doladěna během pilotní fáze a výsledkem by mohlo být schéma informované veřejnosti schopné orientovat se v problému a rozhodovat se ekologičtěji. Podobné zelené certifikáty a značení již změnily průmysl a výrobu domácích spotřebičů a způsobily, že řada zavedených výrobců neuspěla a naopak se prosadily jiné firmy. Index zelených vozidel by spolu s novými způsoby testování emisí mohl mít značný dopad na evropský – a zejména německý – automobilový průmysl.

Finanční plán dále obsahuje více nových ambiciózních projektů – v roce 2019 má být například vyhlášena výzva na projekty vývoje hybridního elektrického letadla nebo cestovní lodi s pohonem na vodíkové palivové články. Další projekty mají být zaměřeny na dopravní bezpečnost na zemi, moři i ve vzduchu, kam patří například výzkum letové způsobilosti dronů nebo vývoj robotických vozidel bez řidiče – zde by nešlo pouze o osobní auta, ale i o lodní dopravu.

Plán byl zveřejněn tento týden. Jedná se o návrh schválený výbory složenými z odborníků jednotlivých států. Není závazný, pouze má seznámit s hlavními očekávanými směry v nadcházejícím období. Právně závazný bude teprve schválený pracovní program. Plán dále blíže rozebírá témata jednotlivých výzev – nízkouhlíková ekonomika, udržitelná doprava, inteligentní dopravní systémy, globální vedení a konkurenceschopnost, „modrý růst“ (inteligentní a udržitelný hospodářský růst a růst zaměstnanosti podporující začlenění a vycházející z oceánů, moří a pobřeží), digitalizace a transformace průmyslu. Zohledňuje také výsledky průběžného hodnocení programu H2020. Zahrnuté priority mají směřovat k hlavnímu cíli pilíře Společenské změny - tj. dosáhnout toho, aby doprava byla ekologicky šetrná, bezpečná a přínosná jak pro veřejnost, tak pro ekonomiku a společnost.