Stanovisko UAS4EUROPE k 9. rámcovému programu

Univerzity aplikovaných věd se vyjadřují k podobě příštího rámcového programu pro vědu a výzkum

Společná iniciativa univerzit aplikovaných věd UAS4EUROPE vydala v září stanovisko k připravovanému 9. rámcovému programu pro vědu a výzkum, který od roku 2021 nahradí dosavadní Horizon 2020 a v němž by univerzity zaměřené na aplikované vědy měly hrát významnou roli. Stanovisko obsahuje soubor doporučení pro Evropskou komisi, hlavní body jsou následující:

  • Začlenit inteligentní partnerství pro regionální dopad (SPFRI), která podporují spolupráci univerzit aplikovaných věd a dalších vysokých škol a výzkumných technologických organizací a firem, regionů a dalších veřejných i soukromých subjektů s velkou přidanou hodnotou.
  • Navýšit sedmiletý rozpočet na 120 mld. Eur.
  • Zachovat třípilířovou strukturu (Excelentní věda – Občanská společnost – Výzkumná a inovační společenství)
  • Zajistit lepší integraci společenských a humanitních věd a umění a zároveň zařadit širší témata odpovídající univerzitám zaměřeným na aplikované vědy, jako je například sociální práce a umělecký výzkum a design.
  • Řešit problémy a výzvy související s dosažením skutečných synergií se strukturálními fondy.
  • Zaměřit se na všechny formy inovací od dílčích přes disruptivní po průlomové.
  • 9. rámcový program co nejvíce zjednodušit a zajistit jeho skutečnou otevřenost vůči světu.

Zástupci UAS4EUROPE uvítali červencovou zprávu Pascala Lamyho, zejména pak to, že vedle samotného základního výzkumu a inovací (Lab and Fab) je třeba se zaměřit na aplikace, které znamenají všeobecný přínos výzkumu (App) a orientaci na excelentní vzdělávání, bez něhož Evropa nemůže být excelentní ve výzkumu a inovacích. Dalším důležitým prvkem jsou partnerství P4P nebo P4.0., příkladem může být inteligentní partnerství pro regionální dopad (SPFRI), které je prostředkem zajišťujícím, že projekty mají požadovaný dopad. Přístup zdola nahoru s regionálně zakotvenými projekty je v jádru regionálního ekonomického růstu tím, že vytváří nová pracovní místa. Tato partnerství napomáhají spolupráci vysokých škol s univerzitami aplikovaných věd a dalšími subjekty na bázi excelence.

UAS4EUROPE je iniciativou spojující EURASHEUASnetswissuniversitiesHochschule Bayern e.V. (podporovanou Bavarian Research Alliance) a Rakouskou FHK. Účelem je podpora evropských univerzit zabývajících se aplikovanými vědami v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací.

Zpráva s příklady a krátkým popisem projektů je dostupná ZDE.