EP schválil hodnocení H2020 a středomořské partnerství PRIMA

Hodnocení H2020 a iniciativa pro Středomoří PRIMA

Evropský parlament představil přesně před týdnem v nelegislativním usnesení, schváleném většinou 523 hlasů ku 65, hodnocení programu Horizon 2020. Hlavními závěry pracovní skupiny ITRE H2020 je to, že program Horizon musí být především založen na grantech, musí podporovat rovnoměrně jak malé, tak střední i velké projekty.  Rozpočet programu by neměl být nijak omezován a jeho financování by mělo dosahovat 3% unijního HDP na výzkum a vývoj. V roce 2015 činily investice 2,03%, příspěvek členských států se pohyboval od 0,46% do 3,36%. Hlavním hodnotícím kritériem by měla zůstat excelence a dopady projektů by měly zahrnovat jak ekonomický, tak společenský vliv.

Europoslanci také přednesli několik doporučení týkající se příštího 9. rámcového programu, který poběží od roku 2021:

  • Rozpočet 9. RP by měl být vyšší, tak aby dosahoval 120 mld. Eur
  • Mělo by být znovuzavedeno dvoukolové hodnocení
  • Civilní výzkum by měl být oddělen od obranného, tak aby se jednalo o dva rozdílné programy s oddělenými rozpočty
  • Prioritně by měl být financován výzkum týkající se změn klimatu a infrastruktura sběru údajů o klimatu.
  • 220 milionů Eur by mělo být vyčleněno na výzkum a vývoj zemědělsko-potravinových systémů a vodního hospodářství ve Středozemí.

Jedna ze zpravodajek pro hodnocení Horizonu 2020 uvedla, že H2020 jako největší program na podporu vědy, výzkumu a inovací musí být finančně posilován a jeho struktura by měla být jednodušší a konzistentní. Snahy, aby se z Evropy stal region excelence vědy, by neměly pocházet pouze z Bruselu, ale měly by pocházet i ze členských států a soukromého sektoru. Do roku 2020 by měly výdaje na tuto oblast dosahovat 3% evropského HDP na vědu a výzkum.

Evropský parlament také naprostou většinou (607:39) schválil partnerství PRIMA ve výzkumu a vývoji s oblastí Středozemí. Toto desetileté partnerství (2018 – 2028) má celkem 19 členů - států EU i tzv. třetích států (Alžírska, Chorvatska, Kypru, Egypta, Francie, Německa, Řecka, Izraele, Itálie, Jordánska, Libanonu, Lucemburska, Malty, Maroka, Portugalska, Slovinska, Španělka, Tuniska a Turecka, očekává se, že další členové přibydou) a jeho cílem má být podpora a posílení společných inovativních řešení v oblasti zemědělství, potravin a vodohospodářství vzhledem k zátěži, kterou v této oblasti představuje růst populace, urbanizace a klimatické změny. Kromě již zmíněných 220 milionů Eur z programu Horizon by stejnou částkou měly přispět zúčastněné státy tím, že podpoří nadnárodní projekty posouzené nejméně třemi nezávislými experty na základě kritérií, jimiž jsou dopady projektu, excelence, kvalita a účinnost realizace.

Zpravodajka pro iniciativu PRIMA uvedla, že pro region je nanejvýš důležitá dostupnost vody, potravin a hygieny a to jak ze společenského, politického a ekonomického hlediska. Očekává se, že partnerství PRIMA bude Evropskou radou schváleno 26. června a brzy by mělo začít hledat řešení směřující k udržitelnému hospodaření.

Zprávu o hodnocení H2020 a návrhu 9. rámcového programu najdete ZDE.