Projekt ORION - konkrétní krok na podporu otevřené vědy

Byl zahájen projekt na podporu otevřené vědy

Otevřená věda je jádrovou strategií Evropské komise. Znamená to prosazování rozšiřování účasti a spolupráce, sdílení výstupů výzkumu, které má přispět ke zvýšení kvality výzkumu a inovací. To jsou přínosy, které všechny členské státy uznávají, jedná se však o to, jak zajistit průběh přechodu k otevřenosti. V rámci vědy a výzkumu prosazuje Evropská unie to, aby výzkumné organizace začleňovaly do své politiky a praxe zásady týkající se etiky, genderové rovnosti ve vědě a výzkumu, dobré správy, otevřeného přístupu a zapojování veřejnosti. V přírodních vědách a biomedicíně tomu má napomoci mimo jiné projekt ORION, který byl v rámci programu Horizon 2020 – pracovního programu Věda se společností a pro společnost - zahájen počátkem května v Barceloně s cílem pomoci výzkumným organizacím a poskytovatelům financí chápat výzvy v otevřené vědě a zavádět institucionální, kulturní a behaviorální změny v provádění a řízení výzkumu. Koordinátorka projektu Michela Bertero uvedla, že nové modely práce vyžadují nové kooperativní přístupy zahrnující více odlišných aktérů – vědců, financujících subjektů, vydavatelů, organizací pacientů, občanů, studentů, učitelů a firem. Bertero dodala, že v přírodních vědách a biomedicíně je často obtížné základní výzkum otevřít různým subjektům, zejména pak veřejnosti.

Jádrem projektu mají proto být otevřené experimenty spoluvytváření, zaměřené na způsoby, jak učinit vědecké projekty participativnější a inkluzivnější. Zkoumány budou například otázky, jak mohou výzkumné organizace získávat výstupy od mnoha různých subjektů, jak lze učinit financování výzkumu inkluzivnější, jak může veřejný dialog přispět k vytváření výzkumné politiky a obsahu výzkumu, nebo jak se mohou občané více zapojit do projektů základního výzkumu. Výsledky výzkumu budou převedeny do dobré praxe a konkrétních kroků, které mohou výzkumné a financující instituce realizovat.

V rámci projektu ORION budou také vytvořeny nové školící materiály pro odborníky z dotačních agentur, které mají zvýšit povědomí o otevřené vědě a odpovědném výzkumu a inovacích – tedy koncepci, která má organizacím pomoci začlenit do své činnosti výše uvedené principy, zejména pak na etiku a s ní související pokusy na zvířatech, výzkum genomu, personalizovaná medicína, výzkum kmenových buněk a jejich uplatnění v medicíně.

Projekt potrvá čtyři roky a jeho rozpočet činí 3,2 mil. Eur. Je koordinován Centrem pro genomické regulace (CRG) působícím ve Španělsku. Spolupracuje na něm dalším osm partnerských organizací včetně Masarykovy univerzity Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Mezi dalšími osmi přidruženými partnery zastupuje Českou republiku Nadační fond Neuron na podporu vědy. Jedná se organizace z různých oborů od přírodních a společenských věd přes biomedicínu až po poskytovatele financí a organizace podporující zapojování veřejnosti.

Více o projektu ORION se dozvíte ZDE.