Pečeť excelence byla udělena 2300 vědcům v rámci Akce MSC

Kvalitní, ale nepodpořené projektové návrhy dostaly šanci na podporu z jiných zdrojů

Více než 2 300 výzkumníků podílejících se na projektech v rámci Akcí Marie Sklodowska-Curie (MSCA) obdrželo Pečeť excelence. Tu jim udělilo Generální ředitelství pro výzkum a inovace, které působí v rámci Evropské komise. Pečeť je certifikátem vysoké kvality individuálních výzkumných návrhů, podaných do programu MSCA v loňském roce, jejichž evaluační skóre dosahovalo 85% nebo více, avšak podporu neobdržely kvůli velké konkurenci mezi množstvím předkládaných projektových žádostí a omezenému rozpočtu pro Horizon 2020. Právě rozpočtová omezení vedla komisaře pro vědu a výzkum Carlose Moedase a komisařku pro regionální politiku Corinu Crețu v říjnu 2015 k prosazení Pečeti excelence, kterou se EK snaží podpořit projekty zasluhující pozornost a podporu, na něž se nedostalo z důvodu omezení rozpočtu v důsledku zavedení Junckerova plánu strategických investic. Pečetí je uznána vysoká hodnota projektového návrhu a zároveň je podporováno hledání jiných zdrojů financí a to jak regionálních, tak i evropských či mezinárodních (poskytovatelem mohou být regiony, státy, banky, nadace, firmy a jiné subjekty).

V ČR se MŠMT rozhodlo letos v květnu vyhlásit pro držitele Pečetě excelence výzvu Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků - MSCA-IF. Projekty mají být financovány v rámci OP VVV. Více informací najdou zájemci na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pečeť excelence bývá kromě Akcí MSC udělována také pro SME Instrument – Nástroj pro malé a střední podniky. Výzkumné organizace, jejichž projekt nebyl podpořen z rozpočtu H2020, ale byl vybrán jako vysoce kvalitní a vhodný pro udělení pečetě, obdrží od EK informaci, kde digitálně podepsanou pečeť na účastnickém portále získají.

Více o Pečeti excelence se dozvíte ZDE.