Evropská rada pro výzkum vydává příručku k otevřenému přístupu k datům

Jak a kde ukládat a zpřístupňovat výstupy projektů

Evropská rada pro výzkum (ERC) publikovala v dubnu příručku k implementaci otevřeného přístupu k vědeckým publikacím a dostupnosti výzkumných dat v projektech, které sama financuje. Publikace má vědcům a výzkumným organizacím pomoci zavádět politiku otevřenosti a dostupnosti dat získaných díky výzkumným projektům. Otevřený přístup má usnadnit využití a sdílení vědeckých informací a napomůže vzdělávání a rozvoji vědy.

Příjemci finančních prostředků od ERC jako součásti programu Horizon 2020 musí zajistit otevřený přístup všem recenzovaným vědeckým publikacím obsahujícím výsledky výzkumu. Tím se rozumí, že přístup k údajům je zdarma a online pro jakéhokoli uživatele. To znamená, že své publikace (monografie, články, příspěvky s konferencí, kapitoly publikací atd.) umístí do online archivu či úložiště, vybere typ přístupu (zelený či zlatý) a výstupy své práce zpřístupní. Mělo by jít o úložiště určené pro daný obor - například Europe PubMed Central pro živé vědy, arXiv pro fyzikální a inženýrské vědy; pro společenské a humanitní vědy zatím ERC žádný konkrétní archiv nedoporučuje, v takových případech by měli vědci využít úložišť svých vlastních výzkumných institucí anebo centralizovaných archivů jako je Zenodo. Pro monografie, kapitoly knih a další texty většího rozsahu je doporučováno úložiště OAPEN LIbrary. Za úložiště nejsou považovány stránky jako Research Gate nebo Academia.edu, vyžadující pro přístup registraci.

Příručka uvádí dva základní způsoby přístupu k publikacím:

Zelený přístup – tzv. samoarchivace - práce či recenzovaný rukopis, odsouhlasené ke zveřejnění, jsou zdarma zpřístupněny autorem či jeho zástupcem, kteří mohou někdy požadovat zpřístupnění výstupu až po určitém období embarga.

Zlatý přístup – publikovaná práce je volně přístupná ihned po svém zveřejnění. Autor nejčastěji uhradí jednorázový poplatek – tzv. platbu za zpracování článku či knihy, jedná se o uznatelné náklady, jež lze uhradit z grantu ERC, pokud byla platba uskutečněna během projektu.

U projektů financovaných z Horizonu 2020 doporučuje Evropská komise zpřístupnění a využívání dat v tzv. Open Data Research Pilotu podle FAIR zásad – z anglického Findable, Accessible, Interoperable a Reusable – tj. údaje jsou snadno k nalezení, přístupné, interoperabilní a opětovně použitelné – může se jednat o statistiky, výsledky pokusů, měření a pozorování, výsledky průzkumů rozhovory, pozorování a jiné.

Hned po zahájení projektu musí účastnící se subjekty vypracovat plán zacházení s údaji (Data Management Plan), v němž uvede, jaké soubory dat budou výstupem projektu, jak budou zpřístupněna a uchovávána. Plán se také musí zabývat ochranou citlivých údajů. U projektů ERC plán musí řešit tyto otázky:

  • Nalezitelnost údajů

  • Přístupnost

  • Interoperabilita

  • Znovupoužitelnost

  • Bezpečnost údajů

  • Plán musí být předložen během prvního půl roky implementace projektu a očekává se, že v jeho průběhu bude aktualizován a doplňován.

Příručka dále uvádí podrobnosti k formě archivace. Výstupy musí být v předepsaném formátu (naskenované stránky nejsou přijatelné).

Příručka je dostupná zde.