ČR Izrael: Plán společných projektů i předávání zkušeností z technologického transferu

Česká mise podpořila rozvoj česko-izraelské vědecké spolupráce

Izraelské univerzity a výzkumná pracoviště mají v oblasti výzkumu a technologického transferu dlouholetou tradici a patří k nejúspěšnějším na světě v oblasti komercializace výsledků výzkumu a zakládání spin-off firem. Spolupráce na poli vědy a výzkumu je proto jistě přínosná. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek během své návštěvy Izraele počátkem března mimo jiné podepsal deklaraci o vzájemné spolupráci s vedením Weizmannova institutu věd (WIS), který patří mezi deset nejlepších vědeckých pracovišť na světě a je špičkou i v aplikovaném výzkumu. O rozvoji spolupráce WIS zejména s mladými talentovanými vědci již česká vláda jednala loni, kdy se začalo s izraelskou stranou diskutovat o společných postdoktorandských stipendijních programech, kratších studijních pobytech doktorandů a postdoktorandů nebo o konání společných workshopů. Konkrétním výsledkem je příprava tříletého postdoktorandského programu, financovaného Weizmannovým institutem a Akademií věd ČR. Weizmannův institut stojí za řadou objevů, například za objevem amniocentézy. Za zmínku stojí, že jeho tech-transferové pracoviště Yeda například vyvinulo lék pro zmírnění příznaků roztroušené sklerózy.

Izraelská strana má zájem o spolupráci s ČR v kyberbezpečnosti, medicíně, biotechnologiích nebo inženýrských oborech, zajímá se také o výzkum v kompozitních materiálech nebo v nanotechnologiích, který je v ČR na vysoké úrovni. Izraelský ministr pro vědu, výzkum a vesmír Ofir Akunis má zájem ještě letos podepsat nové memorandum pro ještě větší prohloubení spolupráce především ve výzkumu, počítačových technologiích, robotice a inovacích. Bělobrádek se vyslovil i pro navázání mnohem užších kontaktů ve vesmírném výzkumu.

Česká republika může Izraeli nabídnout vědeckou infrastrukturu, vysokou kvalitu výzkumníků a možnost zapojit se do evropských projektů, zatímco Izrael může naopak předat své zkušenosti a schopnost převádět výsledky výzkumu do praxe. Bělobrádek proto v Izraeli jednal o možnostech výměny informací a know-how v aplikovaném výzkumu. Uvedl, že pro ČR je vedle komercionalizace vědeckých výsledků aktuální také reforma, která v této oblasti v Izraeli probíhá a kvůli níž vznikl nový inovační úřad (Israel Innovation Authority), který má napomáhat hledání nových trhů a zavádění inovací do tradičních průmyslových sektorů. Spolupráce v aplikovaném výzkumu mezi ČR a Izraelem bude podporovaná pomocí programu INTER-EXCELLENCE, který byl schválen loni v květnu 2016 a spadá pod MŠMT. 

Výhodou ve výzkumné spolupráci je působení vědecké diplomatky v Izraeli Delany Mikolášové, která napomohla tomu, že se rozběhly malé projekty bilaterální vědecké spolupráce. Diplomatka také uspořádala odbornou misi k technologickému transferu, která o měsíc předcházela cestě místopředsedy vlády pro výzkum. Mise proběhla ve spolupráci s Akademií věd ČR, Technologickou agenturou ČR a spolkem Transfera a zúčastnili se jí zástupci pracovišť technologického transferu devíti českých univerzit a Akademie věd ČR. Členové delegace navštívili výroční konferenci „Israel Technology Transfer Organisation (ITTN)", absolvovali seminář na Hebrejské univerzitě a na ambasádě ČR, kde se od ředitele technologického centra Technion dozvěděli více o  zkušenostech v oblasti úspěšné komercializace výsledků výzkumu, a také navštívili Weizmannův institut.

Spolupráce probíhá také díky Česko-izraelské smíšené obchodní komoře a zahraniční kanceláři CzechTrade Tel Aviv, které letos společně organizují pro české firmy i vědecko-výzkumné instituce program spojený s návštěvou mezinárodní konference a veletrhu BIOMED 2017. Konference (12.- 14. 5. v Ankaře) je zaměřena na představení nových trendů, které budou celosvětově vytvářet budoucnost oboru zdravotnictví a živých věd, a na networking.

 

Zdroj: vyzkum.cz