OP PK Operační program Praha Konkurenceschopnost

Centrum experimentálního výzkumu chorob krevního oběhu a orgánových náhrad v Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (CEVKOON)

Požadovaný rozpočet: 82.461.000 CZK

Cílem projektu je investice do vybavení laboratoří tak, aby výzkumný tým mohl v realizační fázi projektu zahájit práci na výzkumných hypotézách z oblasti onemocnění krevního oběhu a orgánových náhrad a následně tyto výstupy přenést do praxe. Žadatelská organizace má k dispozici nově vybudované laboratorní prostory, které budou v rámci projektu dovybaveny potřebnou přístrojovou technikou, ale bez finanční podpory bude VaV činnost zpožděna. Projekt je pouze jednoetapový a tato 6-ti měsíční etapa bude pokrývat administraci výběrových řízení a realizaci investice do přístrojů. Podpora poskytnutá ze strukturálních fondů je nezbytná k zahájení práce centra CEVKOON, protože bez této podpory by se počátek výzkumné činnosti výrazně opozdil, neboť by žadatel musel hledat alternativu, která by pravděpodobně nepokryla náklady na všechny potřebné přístroje.

 Žadatel: Institut Klinické a Experimentální Medicíny

Centrum pro výzkum metabolického syndromu (CENTRUM MS)

Požadovaný rozpočet: 19.761.000 CZK

Cílem projektu je vybudování CENTRA PRO VÝZKUM METABOLICKÉHO SYNDROMU v rámci Endokrinologického ústavu (EU) pro výzkum poruch v oblasti obezity, kardiometabolických rizik, diabetu mellitu 2. typu, dyslipidémií a hypertenze, které jsou součástí metabolického syndromu (priority evropského výzkumu). Tento výzkum je závislý na přesných diagnostických testech. Možnost nabídnout pokročilé terapie v klinické praxi podmiňuje investice do klinického laboratorního zázemí, které umožní nejen efektivní fungování Centra, ale také posílí propojení mezi výzkumnými týmy ústavu a partnerskými pracovišti. Hlavní náplní předkládaného projektu je technologická investice do nákupu nového přístrojového zařízení EU. Tato přístrojová základna umožní vybudování klinického experimentálního pracoviště a tím i komplexní provázání týmů z oblastí molekulární genetiky, proteomiky, stanovení hormonů, biofaktorů a signálních molekul u klinicky charakterizovaných probandů zaměřených na výzkumu metabolického syndromu.

Žadatel: Endokrinologický ústav

Infrastruktura pro světelnou nanoskopii (NanoPI)

Požadovaný rozpočet: 19.331.479 CZK

Předkládaný projekt má za cíl vybudovat technickou a logistickou infrastrukturu pro světelnou fluorescenční nanoskopii za účelem získávání, sdílení a zpracovávání obrazových dat v biomedicíně, biotech. oborech a materiál. vědě. Zařízení tohoto typu napojené na celoevropské sítě Euro-BioImaging a ELIXIR zatím v Česku neexistuje a umožní vědcům ze žadatelské organizace (PřF UK) a spolupracujících organizací (např. partner projektu ÚFCH JH AV ČR) produkovat excelentní vědecké výsledky. Tyto výsledky se následně lépe uplatní v mezinárodních výzkumných projektech. Biomedicína a biotechnologie jsou navíc disciplíny, které mají do budoucna značný inovační potenciál. Z projektu budou pořízeny dva superrezoluční mikroskopy a jejichž instalací bude zrekonstruována místnost v prostorách žadatele. Pro napojení na evropské sítě musí být vybudována základní logistická infrastruktura. Nově pořízené zařízení doplní již fungující mikroskopy, které však musí být odpovídajícím způsobem modernizovány.

Žadatel: Univerzita Karlova

Laboratoř stabilních izotopů (LSI)

Požadovaný rozpočet: 19.997.000 CZK

Předmětem projektu je pořízení moderního laboratorního vybavení Přírodovědecké fakulty pro průmyslově orientovaný výzkum stabilních izotopů. V rámci projektu dojde k nákupu hmotnostních spektrometrů a přístrojů nutných k jejich fungování, které budou umístěny v budovách Přírodovědecké fakulty (PřF) Univerzity Karlovy (UK), konkrétně v Laboratoři stabilních izotopů (LSI).

Žadatel: Univerzita Karlova

Pracoviště aplikované konfokální mikroskopie (PRAKOM)

Požadovaný rozpočet: 19.917.000 CZK

Předmětem projektu je vybavení a modernizace přístrojového vybavení Přírodovědecké fakulty pro průmyslově orientovaný výzkum. Realizací projektu vznikne Pracoviště aplikované konfokální mikroskopie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, které se zaměří zejména na výzkum virových infekcí a možnosti jejich prevence, na výzkum buněčné transformace a výzkum spermií. Díky vybavení specializovaným konfokálním mikroskopem bude umožněn průmyslově orientovaný výzkum a vznikne jedno pracovní místo ve VaV spojené s kvalifikovanou obsluhou přístroje. V rámci vytvářených výzkumných partnerství s průmyslem ve fázi provozu infrastruktury, bude efektivně docházet k přímému přenosu poznatků do průmyslového sektoru.

Žadatel: Univerzita Karlova

Rozvoj infrastruktury pro chov geneticky modifikovaných potkanů a myší v Institutu klinické a experimentální medicíny (PEM)

Požadovaný rozpočet: 4.601.000 CZK

Hlavním cílem projektu je, v souladu se specifickými cíli stanovenými v "Operačním Programu Praha Konkurenceschopnost" (OPPK), rozšířit a modernizovat infrastrukturu pro chov geneticky modifikovaných potkanů a myší stávajícího Pracoviště experimentální medicíny (dále jen "PEM") Institutu klinické a experimentální medicíny (dále jen "IKEM") pro účely biomedicínského výzkumu v oblasti kardiovaskulární, transplantační a diabetologické problematiky.
Díky této investici bude projektem do budoucna dosaženo především excelence výzkumu v oblasti kardiovaskulární, transplantační a diabetologické problematiky a následně k možnému snížení výskytu jednotlivých chorob v české populaci. Projekt je určen primárně vědeckým pracovníkům, nepřímo však také samotným pacientům, kterých se dosažené poznatky a inovace týkají nejvíce. Projekt bude realizován bez partnera.

Žadatel: Institut Klinické a Experimentální Medicíny

Výzkumné diabetologické centrum 2. LF Univerzity Karlovy v Praze (DIACELL)

Požadovaný rozpočet: 33.202.000 CZK

Cílem projektu je investice do přístrojového vybavení umožňující vznik Výzkumného diabetologického centra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vytvořením tohoto centra tak dojde k propojení preklinických a klinických vědních oborů, umožňující komplexní výzkum v oblasti prevence a léčby diabetu. Spoluprácí s Fakultní nemocnicí v Motole a Českou diabetologickou společností bude následně umožněn přenos poznatků výzkumu do klinické praxe a tím rychlejší zapojení výsledků výzkumu do péče o pacienty. Investiční fáze projektu je plánována od října 2010 s celkovou délkou projektu šest měsíců. Jediná etapa projektu tak bude zaměřena na realizaci výběrových řízení, instalaci přístrojů a případné zaškolení zaměstnanců žadatele.

Žadatel: Univerzita Karlova

CLIP Leukémie: buněčná analýza hmotnostní cytometrií (CLIP+)

Požadovaný rozpočet:  52.586.000 CZK

Náplní projektu je pořízení, pro v současnosti nejlepší laboratoř buněčné analýzy metodou cytometrie v ČR, unikátní a nové technologie "hmotnostní cytometrie/mass cytometry", která umožní hlubší pochopení buněčných jevů (např. při zvratu krevních buněk do malignity-leukemie) v jejich plném kontextu. Umožní rozvoj relativně nové disciplíny Biologie systémů ("Systems Biology"). Smyslem je tedy podpora výzkumné infrastruktury UK 2 LF, která je intimně propojena s diagnostikou ve FN Motol a ve výsledku tímpádem s léčbou pacientů FN Motol. Svými mezinárodními i národními aktivitami (spolupráce, přednášková i výuková činnost, vývoj výzkumných i diagnostických nástrojů) však již v současnosti obohacuje nejen pražské ale i mimopražské výzkumné i diagnostické laboratoře.

Žadatel: Univerzita Karlova

Rozvoj Pracoviště experimentální Medicíny (Rozvoj PEM)

Požadovaný rozpočet: 244.731.336 CZK

Cílem projektu je investice do nové budovy Z7 a jejího vybavení tak, aby v realizační fázi projektu mohly jednotlivé laboratoře zahájit práci na výzkumných hypotézách z oblasti onemocnění krevního oběhu a orgánových náhrad a následně tyto výstupy přenést do klinické a pedagogické praxe. Cílem společného pracoviště IKEM a 2.LF je vybudování unikátního pracoviště, které bude sloužit k výzkumu a výchově vědeckých pracovníků z řad studentů doktorského studia. Projekt bude zahájen v 17. 6. 2010 a jeho trvání je naplánováno na 30 měsíců po 5 etapách. Etapy budou pokrývat administraci výběrových řízení, stavební část, nákup přístrojů a vnitřního vybavení.

Žadatel: Institut Klinické a Experimentální Medicíny