OP PA Operační program Praha Adaptabilita

Aktivní komunikace a interakce - podmínka úspěšné adaptability ve výuce a vědě (ACI way)

Požadovaný rozpočet: 5.991.000 CZK

Projekt reaguje na aktuální potřeby Přírodovědecké fakulty (PřF) Univerzity Karlovy v Praze (UK), která si klade za cíl zatraktivnit své studijní programy, zkvalitnit a modernizovat výuku, inovovat běžící fakultní program Ph.D. studia STARS a připravit své studenty tak, aby byli schopni efektivně komunikovat i prezentovat své výsledky v anglickém jazyce.

Žadatel: Univerzita Karlova

Pokročilé vzdělávání zaměstnanců v klinické a molekulární endokrinologii (EndoEdu)

Požadovaný rozpočet: 5.703.000 CZK

Projekt se zaměřuje na zaměstnance EU, kterým přinese zkvalitnění jejich praktické i teoretické znalosti v oboru, navázání a prohloubení spolupráce se tuzemskými i zahraničními partnery a také prohloubí jejich odborné jazykové schopnosti, nutné pro sledování aktuálního vývoje, k prezentování výsledků na mezinárodních fórech nebo k publikační činnosti. Cílem projektu je zvýšení odborných kompetencí cílové skupiny, tj. zaměstnanců EU. Pro dosažení tohoto cíle jsme definovali následující klíčové aktivity: (KA 1) studijní pobyty v zahraničních institucích, (KA 2) účast na endokrinologických kongresech a odborných kurzech v zahraniční, (KA 3) prohloubení dalších odborných znalostí, potřebných pro každodenní činnost - jazykový kurz a práce se statistickým software a (KA 4) administrativní a finanční řízení projektu. Plánované činnosti budou v rámci jednotlivých klíčových aktivit realizovány žadatelem ve spolupráci se zahraničními partnerskými institucemi (KA 1), externími dodavateli a organizátory konferencí/seminářů (KA 2) a externím dodavatelem, vybraným ve výběrovém řízení pro zajištění jazykových a statistických kurzů (KA 3). Řízení bude zajišťovat žadatel.

Žadatel: Endokrinologický ústav

Specifické vzdělávání osob ohrožených na trhu práce v Endokrinologickém ústavu (SEduPToL)

Požadovaný rozpočet: 3.803.000 CZK

Cílem projektu je dosáhnout zvýšení kvalifikace a posílení adaptability 40 pracovníků ohrožených na trhu práce. Tito se díky projektu zúčastní jazykových kurzů, kurzů první pomoci a komunikace s pacientem a dalších kurzů se zaměřením na rozvoj lidských zdrojů. Vědečtí pracovníci ve věku do 30 let, nebo nad 50 let se zúčastní odborných stáží, kongresů a kurzů, pořádaných zahraničními odbornými společnostmi. Poslední aktivitou budou kurzy specializačního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví.

Žadatel: Endokrinologický ústav

Zřízení univerzitní mateřské školy PřF UK s přírodovědným zaměřením v objektu Benátská 4, Praha 2 (Mat. školka PřF UK)

Požadovaný rozpočet: 7.940.000 CZK

Hlavním cílem projektu je rozšíření sociálního zázemí organizace a tím podpora pracovníků (minimálně 22 osob na mateřské/rodičovské dovolené nebo vracející se po mateřské/rodičovské dovolené) při včasném návratu do profesní činnosti tak, aby zároveň mohli vést plnohodnotný rodinný život. Prostředkem pro dosažení tohoto cíle je vybudování a provoz MŠ pro zaměstnance univerzity a posluchače doktorského studia. MŠ bude provozována jako samostatná součást PřF UK. Bude situována v areálu Botanické zahrady Na Slupi, Benátská 4, Praha 2, v části přízemí a prvním patře objektu. Tyto prostory mají ideální polohu a docházkovou dostupnost od více pražských fakult UK.

Žadatel: Univerzita Karlova

Zvýšení absorpční kapacity Univerzity Karlovy v Praze pro Sedmý rámcový program (ZKUS-RP7)

Požadovaný rozpočet: 4.735.000 CZK

Dlouhodobým cílem projektu bylo etablování a rozvoj systému dalšího vzdělávání institucionálních zaměstnanců fakult v rámci Univerzity Karlovy. Předkládaný projekt se specificky orientoval na rozvoj kompetencí technických a administrativních zaměstnanců pro koordinační podporu účasti vědeckých týmů univerzity v Evropském výzkumném prostoru (EVP).

Žadatel: Univerzita Karlova

Manažerské a mediální vzdělávání pracovníků v oblasti řízení biomedicínského výzkumu a vývoje v IKEM (IKEM-MBA a mediální vzdělávání)

Požadovaný rozpočet: 492.222 CZK

Podnětem pro zpracování projektu je potřeba výrazně zlepšit přenos poznatků biomedicínského výzkumu do klinické praxe, potřeba většího zapojení soukromého sektoru do výzkumných aktivit a též potřeba zlepšení komunikace výsledků výzkumu s širokou veřejností. Dalším výrazným motivem pro uskutečnění projektu je snaha o zlepšení řízení biomedicínského výzkumu, který zvýší efektivitu výzkumu, přinese hospodárnost v procesech a zlepší vztahy a komunikaci na pracovišti. Předmětem projektu je vytvoření uceleného systému postgraduálního vzdělávání výzkumných zaměstnanců Pracoviště experimentální medicíny (PEM), jež je součástí struktury žadatele, Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Projekt tomuto systému zakládá bázi obsahující klasické dlouhodobé vzdělávání 5 vybraných výzkumníků formou manažerského studia typu MBA a mediálně-komunikačního 5 semestrálního studia. Těmto formám dlouhodobého studia bude předcházet interní školení 12 členů cílové skupiny ze základů ekonomie za účelem seznámení se s problematikou a zjištění motivace k výše zmíněnému komplexnímu studiu. Hlavním záměrem projektu je získat 5 specialistů, kteří kromě svých nesporných výzkumných schopností budou odborníky i v oboru manažerských a mediálních dovedností. Žadatel si je vědom faktu, že často povrchní "rychlokurzy" pro širokou skupinu výzkumníků nemohou změnit současnou situaci relativně špatného řízení výzkumu a translace poznatků biomedicínského výzkumu do klinické praxe. Žadatel dává přednost komplexnosti vzdělání pro několik málo specialistů, kteří pomohou výrazně posunout vývoj translační biomedicíny. Projekt si klade za cíl zlepšit řízení v biomedicínském výzkumu (zvýšit efektivitu výzkumu), zlepšit šíření výsledků výzkumu mezi širokou veřejnost a do klinické praxe, a zvýšit tím prestiž IKEM a potažmo hl. m. Prahy jako centra výzkumné činnosti.

Žadatel: Institut Klinické a Experimentální Medicíny

Vybudování poradny OBČAN RADÍ OBČANOVI zaměřené na oblast pracovního poradenství pro osoby znevýhodněné na trhu práce při Středisku křesťanské pomoci Horní Počernice (SKPHoPo)

Požadovaný rozpočet: 5.878.397 CZK

Cílem projektu je nastartování činnosti poradny OBČAN RADÍ OBČANOVI zaměřené na poskytování poradenství osobám znevýhodněným na trhu práce. Projekt se orientuje na dlouhodobě nezaměstnané, osoby bez přístřeší, nízko-kvalifikované a příslušníky rómské menšiny. Náplní projektu je nejen nabídka odborných konzultací, ale také poskytování cíleného vzdělávání zaměřeného na klíčové kompetence pro uplatnění na trhu práce (např. trénink komunikace s potenciálním zaměstnavatelem) a doplňkové právní, psychologické, personální a finanční poradenství umožňující komplexní přístup ke klientovi. Realizace projektu přispívá ke zlepšení pozice znevýhodněných osob při vyhledávání, získávání a udržení si zaměstnání. Inovativnost projektu spočívá nejen v zaměření na prevenci v systému řešení problematiky zaměstnanosti znevýhodněných osob, ale i v zapojení potenciálních zaměstnavatelů, místních organizací i řadových občanů do práce poradny, což přispěje k posílení integrace znevýhodněných osob a snížení rizika sociálního vyloučení. Koncept rozvoje poradny, který je dotvořen v první fázi projektu (8 měsíců), je upraven na základě zkušeností z pilotního fungování poradny (12 měsíců). V průběhu projektu je poskytnuta podpora 420 znevýhodněným osobám formou osobní, telefonické či písemné konzultace, dalších 80 osob je podpořeno prostřednictvím cíleného tréninku klíčových kompetencí či školení.

Žadatel: Středisko křesťanské pomoci Horní Počernice

Zvýšení profesní adaptability zaměstnanců společnosti Miracle Group s.r.o. a další rozvoj spolupráce této společnosti s pražskými, technicky zaměřenými VŠ (Adaptabilita Miracle)

Požadovaný rozpočet: 7.600.000 CZK

Projekt se primárně zaměřuje na rozvoj odborných teoretických a praktických kompetencí zaměstnanců společnosti Miracle Group s.r.o. a to zejména prohlubováním jejich kvalifikace. Sekundárním cílem projektu je dobudování a udržení koncepce celoživotního profesního vzdělávání zaměstnanců společnosti. Kromě vytvoření a realizace koncepce vzdělávání proběhne v rámci projektu pilotní studie zaměřená na zavádění flexibilní pracovní doby v rámci činnosti společnosti. Zvláštní pozornost bude v projektu věnována rozvoji a využití pražského inovačního potenciálu technicky zaměřených VŠ a to prostřednictvím spolupráce zejména s ČVUT a Univerzitou Karlovou (CUNI), která bude probíhat formou stáží a supervizí projektů aplikovaného výzkumu PhD studentů z obou univerzit (studenti budou v rámci projektu zaměstnáni u žadatele nebo v partnerské organizaci). V neposlední řadě je v projektu věnována pozornost zvýšení profesní mobility, adaptability a flexibility pracovní doby zaměstnanců společnosti, které povede v dlouhodobém horizontu ke zvýšení produktivity práce a kvality jejich života.

Žadatel: Miracle Group, spol. s r.o.