OP VaVpI Operační program Výzkum a vývoj pro inovace

Infrastruktura pro biomedicínské inženýrství (BIOKOS)

Požadovaný rozpočet: 53.538.000 CZK

Cílem navrhovaného infrastrukturního projektu je podpořit rozvoj a následnou stabilizaci kvalitní infrastruktury Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně (FBMI). Cílem zkvalitnění a navýšení kapacity je vytvoření podmínek pro zlepšení kvality vzdělávání na této nedávno založené fakultě s vazbou na výzkumně-vývojové a inovační aktivity. Biomedicína je multi-disciplinární studijní obor, který je náročný na materiální, technické a přístrojové vybavení, a proto pro výchovu kvalitních absolventů potřebuje moderní laboratorní zázemí v takovém prostorovém rozsahu, který bude schopen pojmout rostoucí počet studentů.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Infrastruktura pro biomedicínské inženýrství II (BIOKOS II)

Požadovaný rozpočet: 82.165.000 CZK

Primárním cílem předkládaného projektu „Infrastruktura pro biomedicínské inženýrství II. (BIOKOS II.)“ je oprava stávajícího fasádního pláště objektu KOKOS (č. p. 3105, nám. Sítná, 271 01 Kladno), čímž se zlepší tepelně technické vlastnosti konstrukce obálky budovy, vymění se všechny výplně a zateplí se ploché střechy. Prostřednictvím této rekonstrukce dojde ke snížení nákladů na spotřebu energie snížením energetických ztrát, a tím se kromě ekonomických důsledků zvýší také ekologická efektivita provozu budovy. Budovu KOKOS využívá Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI) pro účely výuky a s ní spojeným výzkumem.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Inteligentní budovy

Požadovaný rozpočet: 56.381.000 CZK


Hlavním cílem projektu je rozšířit existující struktury podpory transferu technologií na ČVUT o vyčleněnou součást, která bude působit v rámci UCEEB a umožní zde stabilní a efektivní podporu výzkumníků a konzistentní rozvoj inovačního potenciálu nové vybudovaného centra PO2 OP VaVpI. Sekundárním cílem je ověřit nastavení prostřednictvím 8 pilotních projektů komercializace výsledků výzkumu s multioborovým zaměřením na vývoj nové generace inteligentních budov. Projekt bude sloužit Univerzitnímu centru energeticky efektivních budov ČVUT, které aktuálně sídlí v Kladně. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov je těsně napojeno na čtyři existující fakulty ČVUT (Fakulta stavební, Fakulty elektrotechnická, Fakulta strojní a Fakulta biomedicínského strojírenství), je však autonomní součástí ČVUT, systém řízení projektu proto bude výrazně organizačně oddělen od pražských součástí vysoké školy.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Mikrobiologické centrum VÚPS Brno (Centrum MCB)

Požadovaný rozpočet: 374.200.000 CZK

Mikrobiologické Centrum VÚPS Brno (MCB) bude specializovaným mikrobiologickým pracovištěm Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s. (VÚPS). Centrum bude lokalizováno v prostorách brněnského pracoviště VÚPS, které je ve vlastnictví žadatelské organizace. Budou zde provedeny stavební úpravy nutné k realizaci navrhovaného projektu a obsažených výzkumných aktivit (rekonstrukce stávajících budov a nástavba). Vlastní realizace projektu bude mít pozitivní vliv na životní prostředí, a to zejména ve své provozní fázi. Zrekonstruovaná a rozšířená kapacita bude nízkoenergetická, s využitím tepelného čerpadla. V rámci budovy budou zřízeny dva samostatné rozvody vody, tak aby došlo k oddělení spotřeby pitné a užitkové vody. Na tyto rozvody bude navazovat také paralelní systém kanalizace, který umožní odvedení splaškové odpadní vody přípojkou do veřejné kanalizace, a také opětovné využití vody z běžného odpadu v laboratořích, která bude předčištěna a dále užívána v rámci objektu jako voda užitková (např. chlazení, nebo pro splachování WC). Doplňkovým zdrojem užitkové vody bude studna, která se nachází na pozemku žadatelské organizace. Laboratoře budou mít mimo běžný systém odpadu také vedení odpadu biologického s jímkou. Realizací projektu nedojde k záboru dosud nezastavěné plochy.

Žadatel: Výzkumný ústav pivovarský a sladařský

Moderní infrastruktura pro výuku a výzkum na FF UK (InFilFa)

Požadovaný rozpočet: 86.646.506 CZK

Hlavním cílem předkládaného investičního projektu je revitalizace a zvýšení kvality infrastrukturního zázemí pro výuku a výzkum na FF UK. Tento hlavní cíl má tři hlavní komponenty: (i) posílit zázemí pro multimediální výuku,(ii) posílit bezbariérovost infrastruktury a (iii) celkově zvýšit kvalitu vnitřního prostředí. Toho bude dosaženo realizací série investičních akcí, jejichž postupné provedení bude pečlivě koordinováno tak, aby došlo jednak ke včasné realizaci projektu a jednak také aby jeho realizace pokud možno minimálně narušila provozní fungování fakulty. Věcně předkládaný projekt sestává z osmi logicky provázaných investičních akcí a díky jejichž efektivní realizaci dojde posílení infrastrukturní základny FF UK.

Žadatel: Univerzita Karlova

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ)

Požadovaný rozpočet: 1.092.000.000 CZK

Realizace navrhovaného projektu zajistí pro Českou republiku následující činnosti a kompetence: (i) účast na mezinárodních projektech VaV v oblasti neurobiologie neuro-degenerativních a psychiatrických onemocnění, (tj. projektů základního výzkumu); (ii) mezinárodní projekty VaV v oblasti aplikovaného výzkumu se zaměřením na medicínské technologie a neurobiologii; (iii) maximální možnou úroveň veřejné zdravotnické péče v oblasti diagnostiky a léčby neuropsychiatrických onemocnění stárnutí; (iv) aktivní přístup k finančním zdrojům mezinárodních poskytovatelů (zejména 7. Rámcový program. Public Health a e-Content Plus); (v) rozvoj regionálních, technologicky orientovaných, inovačních firem v oblasti diagnostických přístrojů a biotechnologického průmyslu a (vi) zatraktivní ČR pro špičkové zahraniční odborníky a umožní tak přenos jejich znalostí do ČR, což umožní trvalý rozvoj znalostí českých odborníků v oblastech humánní medicíny, farmacie, biotechnologií, biomedicínckého inženýrství a navazujících oborů. Pro dosažení uvedených prioritních cílů je potřebné rozšíření technického a přístrojového zázemí žadatelské organizace (PCP) v podobě nově koncipovaného pracoviště, které umožní výrazně rozšířit stávající výzkumné kapacity žadatelské organizace. V rámci realizace projektu NUDZ tak v letech 2010-2013 vznikne špičkové výzkumné pracoviště inovativní medicíny, které svou působností bude vysoce konkurenceschopné nejen v rámci České republiky, ale i v mezinárodním srovnání.

Žadatel: Psychiatrické centrum Praha (PCP)

Revitalizace infrastruktury na FaF UK v HK (REVIFAF)

Požadovaný rozpočet: 90.235.000 CZK

Cílem projektu je zlepšení kvality vzdělávání s vazbou na vědu a výzkum na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové (FaF UK). Univerzita Karlova se profiluje jako silná výzkumná univerzita a projekt REVIFAF si klade za cíl zajistit pro toto zaměření odpovídající infrastrukturní podmínky, které udrží na FaF UK špičkové lidské zdroje a umožní jim provozovat vědecko-výzkumnou činnost v důstojných, motivujících a bezpečných podmínkách a předávat prostřednictvím výuky své jedinečné znalosti nové generaci farmaceutů, jež dále zlepší perspektivy absolventů na trhu práce a přispěje k rozvoji inovativního průmyslu. Cílem je také zlepšení hospodárnosti budov fakulty prostřednictvím modernizace s pozitivním vlivem na tepelnou bilanci.

Žadatel: Univerzita Karlova

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

Požadovaný rozpočet: 681.042.000 CZK

Účelem projektu je podpořit inovace vedoucí k hospodárnému využití energií a materiálů v budovách pomocí multidisciplinárního výzkumného pracoviště Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB).
UCEEB představuje moderně koncipované centrum zaměřené na zavádění inovací ve výstavbě a rekonstrukcích budov a na energetickou efektivitu budov. Hlavním cílem centra je produkovat znalosti v oblasti energetické efektivity budov a zavádění těchto poznatků do praxe formou úzké spolupráce s průmyslem a veřejnou správou. Navrhované centrum nabízí komplexní výzkumné a vzdělávací programy, které umožní připravovat kvalitní lidské zdroje pro praxi a získanými poznatky následně podpořit konkurenceschopnost regionálních malých a středních podniků. UCEEB je tematicky rozděleno do šesti výzkumných okruhů, zahrnujících snížení energetické náročnosti budov, efektivní využití obnovitelných zdrojů, systémy inteligentního řízení, kvalitu vnitřního prostředí a environmentální souvislosti.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Vývojový inkubátor funkčních analýz 2. LF UK (VIAL)

Požadovaný rozpočet: 74.198.298 CZK

Projekt se zaměřuje na rozšíření, integraci a systematizaci základního výzkumu v oblasti funkčních analýz závažných chorob na molekulárně-biologické úrovni. Vytváří novou infrastrukturu pro experimenty a posiluje přístrojové zázemí expertních týmů fakulty. Umožňuje užší spolupráci špičkových výzkumných skupin 2. LF UK a koncentraci přístrojového vybavení s velkou analytickou kapacitou k jejímu efektivnímu využití. Má za cíl plně aktivovat vnitřní synergie těchto skupin k řešení komplexních otázek výzkumu nejzávažnějších chorob se zaměřením na onkologická onemocnění a vzácné život ohrožující choroby. Navržené investice do stavebních úprav a přístrojového vybavení rozšíří a doplní možnosti zúčastněných týmů v prováděných výukových a výzkumných aktivitách vytvořením sdíleného výzkumného pracoviště s názvem Vývojový inkubátor funkčních analýz 2. LF UK. Realizace navrhovaného investičního projektu umožní posílit pozitivní dopady realizace OP VaVpI v regionech konvergence, a to zejména s ohledem na objem spolupráce v oblasti inovativních transferů technologií a know-how s partnery z těchto regionů. Projekt umožní kvalitativní nárůst kapacity organizace zkvalitněním výuky spojené s výzkumem a to díky modernizaci stávající výzkumné infrastruktury spolupracujících skupin.

Žadatel: Univerzita Karlova