IOP Integrovaný operační program

Modernizace a vybavení NRL pro výrobky určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let (Laboratoře NRL)

Požadovaný rozpočet: 16.758.000 CZK

Cílem předkládaného projektu je modernizace a vybavení NRL (Národní referenční laboratoře) pro výrobky určené pro styk s potravinami a výrobky pro děti do 3 let, která byla zřízena Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě požadavku Nařízení 882/2004/ES. Předkládaný projekt je zaměřen na modernizaci a vybavení přístroji, které na pracovišti chybí, nebo jsou značně zastaralé. V rámci projektu bude zakoupen UV- VIS kyvetový dvoupaprskový spektroformetr, vysokoúčinný kapalinový chromatograf s hmotnostním detektorem umožňující fragmentaci do vyšších řádů (HPLC-MS/MS (MSn), mikrovlnná pec s příslušenstvím a atomový absobční spektrometr (AAS) s elektrotermickou a plamenovou atomizací. Vzhledem k tomu, že provádět chemické analytické testy je ČR povinna v návaznosti na uvedené nařízení, je dovybavení NRL potřebnými přístroji nutností. Projekt bude mít pozitivní dopad na ochranu zdraví populace ČR. Vzhledem k plánované modernizaci vybavení bude pracoviště schopno vyvíjet a zavádět citlivější a průkaznější chemické analytické metody pro stanovení široké škály toxických látek nezbytných pro kontrolu bezpečnosti výrobků určených pro styk s potravinami, výrobků a hraček pro děti do 3 let. Cílem projektu je vytvořit vhodné prostředí pro efektivní vyhledávání nebezpečných výrobků a tím zvýšení úrovně ochrany spotřebitele.

Žadatel: Státní zdravotní ústav

Modernizace informačního systému hlášení infekčních nemocí (New Epidat)

Požadovaný rozpočet: 28.319.000 CZK

Cílem předkládaného projektu je inovace systému hlášení infekčních nemocí EpiDat, a tím i vytvoření prostředí, umožňující vzájemnou spolupráci epidemiologů na všech úrovních systému Ochrany veřejného zdraví ČR, včetně spolupráce s mikrobiologickými laboratořemi a regionálními hlásícími subjekty. Druhým cílem projektu je online zpřístupnění odborných informací pro vybrané skupiny uživatelů a všeobecných informací pro odbornou i laickou veřejnost ve formě základních přehledů a zajištění zpětné vazby pro hlásící subjekty. Pro dosažení výše uvedených cílů je nezbytná investice do technologické aktualizace (SW i HW) stávajícího systému hlášení infekčních nemocí EpiDat, jehož současná verze neodpovídá požadavkům mezinárodních organizací, do jejichž databází je ČR povinna dodávat data (zejm. EU - TESSy - The European Surveilance System). První fází realizace je příprava zadávací dokumentace pro výběrové řízení, druhou fází pak spolupráce s vybraným dodavatelem na testování systému.

Žadatel: Státní zdravotní ústav

Modernizace systému hodnocení zdravotních rizik chemických látek v ČR (CHEMICKÁ RIZIKA)

Požadovaný rozpočet: 9.545.000 CZK

Předkládaný projekt se zaměřuje na vybudování kvalitní technologické platformy pro hodnocení zdravotních rizik chemických látek v ČR a pro podporu schopnosti žadatelské organizace nadále plnit současné požadavky na hodnocení dokumentace k chemickým látkám Ministerstva zdravotnictví a také ostatních orgánů státní správy na úrovni České republiky a Evropské unie. Realizace projektu umožní vybavení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dostatečnými SW a HW prostředky k zajištění agendy vyplývající z mezinárodních závazků ČR (např. nařízení REACH nařízení evropského systému GHS) a přispěje k zefektivnění práce komunikace se státní správou a ostatními subjekty, podílejícími se na hodnocení rizika chemických látek. Vybudovaný systém bude mít celorepublikový záběr. V rámci projektu bude v otevřeném výběrovém řízení vybrán dodavatel pro zpracování technologické platformy pro kvalitativně i kvantitativně inovovaný sběr, zpracování a sdílení dat pro hodnocení zdravotních rizik chemických látek. Žadatelská organizace v současné době provozuje technicky zastaralý informační systém, který dlouhodobě není schopen vyhovět rostoucím požadavkům. Realizace projektu proběhne v rámci existujících kapacit žadatele, zvýšená administrativní zátěž organizace bude řešena formou dodávky služeb spojených s administrací projektu, vlastní vývojově-technologická kapacita bude řešena subdodavatelsky, a to včetně převodu veškerých uživatelských a licenčních práv na žadatelskou organizaci. Primární cílovou skupinou projektu jsou pracovníci žadatelské organizace, úředníci správních úřadů tj. Ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic, dále Toxikologického informačního střediska (TIS). Vzhledem k multisektorovému zaměření projektu lze jako cílovou skupinu označit rovněž pracovníky spadající mimo resort zdravotnictví, tj pracovníky Ministerstva zemědělství, Státní rostlinolékařské správy, Ministerstva životního prostředí a České inspekce životního prostředí .

Žadatel: Státní zdravotní ústav

Modernizace vybavení SZÚ pro dohled na vybraná infekční onemocnění a ATB rezistence (SURVEILLANCE)

Požadovaný rozpočet: 23.214.000 CZK

Cílem projektu je modernizace přístrojového vybavení Národních referenčních laboratoří Státního zdravotního ústavu, které provádějí laboratorní dohled nad závažnými infekčními onemocněními a nad rezistencí na antibiotika. Projekt se skládá ze tří částí: (i) Modernizace přístrojového vybavení pro molekulární diagnostiku a epidemiologii bakteriálních a virových agens. (ii) Nákup obslužného HW, SW,instalace počítačové sítě a (iii) Pilotní ověření efektivity sběru dat. Projekt ve svém důsledku bude mít významnývliv na celou populaci ČR, a to díky zlepšení programů laboratorního dohledu nad vybranými infekčními onemocněními. Tento posun podstatně přispěje ke snížení nemocnosti a úmrtnosti a ke zlepšení preventivní péče o zdraví obyvatelstva a plnění mezinárodních závazků ČR.

Žadatel: Státní zdravotní ústav

Strategické hlukové mapy - fáze II (Hlukové mapy)

Požadovaný rozpočet: 46.427.849 CZK

Cílem projektu je zpracování strategických hlukových map (DNIM) - fáze II, konkrétně železnice, letiště Praha Ruzyně, aglomerace Ostrava, Plzeň, Ústí n. L.- Teplice, Liberec, Olomouc a tedy realizace první fází procesu odstraňování hlukové zátěže. Projektový záměr je v souladu s cílem oblasti intervence 3.2.IOP: dosažení změny negativních trendů ukazatelů zdraví populace jako je zlepšení zdraví a kvality života populace uplatňováním účinnějších metod prevence s pozitivním dopadem na snížení úmrtnosti, invalidizace a částečné invalidizace, vyšší míry zdraví. Strategické hlukové mapy budou zpracovány v souladu s platnou evropskou a národní legislativou. Výsledky hlukového mapování jsou podstatné pro další fáze odstraňování hlukové zátěže a realizací projektu vznikne program prevence zdravotních rizik. Zpracování strategických hlukových map bude realizováno dodavatelsky.

Žadatel: Státní zdravotnický ústav

Systémové nástroje pro ochranu a podporu veřejného zdraví a prevenci zdravotních rizik obyvatelstva (MARKETING)

Požadovaný rozpočet: 64.071.000 CZK

Předkládaný projekt se komplexním způsobem zaměřuje na prevenci širokého spektra zdravotních rizik životního stylu obyvatelstva s nejvýznamnějším dopadem na nemocnost a úmrtnost v populaci ČR. Jeho záměrem je vytvoření a implementace systémových programů primární a sekundární prevence s využitím marketingových nástrojů, zaměřených na aktivní ovlivnění rizikových faktorů nejzávažnějších chorob a transformaci zdraví ohrožujících vzorců chování obyvatelstva. Hlavním cílem předkládaného projektu je pak prodloužení průměrné délky života obyvatel ČR, zlepšení jeho kvality a snížení nákladů na zdravotní péči. Vzhledem k nutnosti hledání systémových úspor v rámci veřejného zdravotního pojištění přispěje projekt k celkové udržitelnosti financování zdravotního systému v ČR, a to za podmínky implementace systémových, odborně fundovaných a nákladově efektivních opatření. Obsahově se projekt zaměří na minimalizaci nejrizikovějších faktorů životního stylu populace ČR, ke kterým patří kouření, nadměrná spotřeba alkoholu, stres, nedostatek pohybu, nepřiměřený způsob stravování, rizikové sexuální chování, naduživání antibiotik, zanedbávání preventivních opatření, nedostatečná aktivita a duševní potíže v seniorském věku. Toto zaměření projektu reflektuje skutečnost, že nejvýznamnější dopad na zdraví populace a úmrtnost mají civilizační choroby - kardiovaskulární, metabolická a onkologická. Významný nárůst v posledních letech zaznamenala infekce HIV/AIDS. Narůstající tendence má škodlivé užívání alkoholu, tabáků a drog ve skupině dospívajících a mladistvých. K závažným zdravotnickým, ekonomickým a společenským problémům patří úrazy, antibiotická rezistence a zvýšená kazivost zubů. Projekt je určen pro širokou laickou a odbornou veřejnost, rodiny s dětmi, dospívající a mládež, osoby znevýhodněné věkem (50 +) a ohrožené skupiny obyvatel. Realizace projektu bude zajištěna širokým projektovým týmem SZÚ za pomocí profesionálních dodavatelů marketingových a softwarových produktů.

Žadatel: Státní zdravotní ústav

Ekonomika duševního zdraví (EKODUZ)

Požadovaný rozpočet: 10.663.265 CZK

EKODUZ je součástí strategie reformy psychiatrické péče v ČR. Zaměřuje se na vyhodnocení pro ekonomiku duševního zdraví relevantních parametrů a vytvoření návazného návrhu strategie pro zvýšení efektivity a dostupnosti péče o duševní zdraví populace v ČR. Projekt má tři na sebe navazující roviny: a) hodnocení efektivity nákladů na duševní onemocnění, b) modelování nákladovosti služeb, které mají vzniknout v rámci reformy, c) vytvoření metodiky pro ekonomické hodnocení reformních kroků. Všechny tři aktivity projektu jsou nezbytným předpokladem úspěšné reformy. První aktivita EKODUZ umožní zjistit, jaké jsou reálné náklady na duševní onemocnění, kdo je jejich nositelem, jak se liší u jednotlivých nemocných a v jednotlivých regionech atd. Takto vznikne a) podklad resp. konkrétní data pro vyjednávání o budoucím financování systému péče o duševní zdraví a to zejména mezi MZ a MPSV; b) podklad pro hodnocení ekonomické efektivity reformy. Druhá aktivita - modelování nákladovosti služeb, které mají vzniknout v rámci reformy – umožní zjistit, jaké bude optimální nastavení systému služeb z hlediska jejich kvality, efektivity, komplexnosti, dostupnosti a vzhledem k jejich ekonomické udržitelnosti a ekonomickým možnostem reformy. Třetí aktivita Ekoduz - vytvoření metodiky pro ekonomické hodnocení reformních kroků – je komplementární k aktivitě první a umožní ekonomickou evaluaci reformních kroků a průběžnou optimalizaci rozvoje systému péče. Hlavním přínosem pro MZČR bude zajištění informovaného rozhodování o dalším rozvoji a financování péče o duševně nemocné a vyšší efektivita poskytované péče, a to jak v horizontálním, tak vertikálním smyslu zajištění péče. Získaná data, studie a analýzy, stejně jako komunikační strategii využije MZČR při realizaci a koordinaci reformy psychiatrické péče

Žadatel: Ministerstvo zdravotnictví ČR