Rada přijala pravidla pro Společný podnik vysoce výkonného programování

Příprava společného podniku EuroHPC

Koncem září podpořila rada evropských ministrů odpovědných za konkurenceschopnost iniciativu usilující o vybudování evropské superpočítačové infrastruktury na světové úrovni – Společného podniku vysoce výkonného programování (EuroHPC). Vznikne nová právní a finanční struktura pro shromažďování zdrojů z 25 členských zemí EU, která má vytvořit superpočítačovou a datovou infrastrukturu a podpořit vývoj a inovace se zapojením vědců, firem a průmyslu. Nová struktura nabídne evropským veřejným a soukromým uživatelům lepší přístup k programování na vysoce výkonných počítačích, což je pro konkurenceschopnost a inovace podstatné. Superpočítače jsou potřebné pro zpracovávání stále většího množství dat v mnoha oblastech (zdravotnictví, obnovitelná energie, automobilová a kybernetická bezpečnost a jiné).

Společný podnik EuroHPC bude pracovat s rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, z níž polovina půjde z rozpočtu EU a druhá od zapojených členských států. Dodatečné zdroje ve výši přesahující 400 milionů eur bude pocházet od soukromých partnerů. Jeho činnost se zaměří na celoevropskou superpočítačovou infrastrukturu, výzkum a inovace:

  • Celoevropská superpočítačová infrastruktura: jejím úkolem bude pořízení a umístění dvousuperpočítačů, které by patřily mezi pět nejlepších na světě, a nejméně dvou dalších, které by se na světovém žebříčku řadily mezi prvních pětadvacet. Byly by vzájemně propojené s existujícími národními superpočítači v Evropě a nabídnuty k dispozici veřejným i soukromým uživatelům k využití ve více než osmistech oborech vědy a průmyslu.
  • Výzkum a inovace: podpora rozvoje evropského superpočítačového prostředí, stimulace vývoje technologií a zpřístupňování zdrojů pro vysoce výkonné programování v mnoha oblastech využití uživatelům včetně malých a středních podniků.

Kromě České republiky se k podniku dosud připojilo Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Společný podnik EuroHPC začne fungovat v nadcházejících týdnech po jmenování správní a vědecké rady. Evropská komise navrhla dlouhodobější investici ve výši 2,7 mld. eur určenou k posílení vysoce výkonného programování a zpracovávání dat v Evropě jako součást  Digital Europe Programme pro období 2021-2027, předloženého letos v květnu.

Evropský průmysl poskytuje kolem 5% superpočítačových zdrojů na světě, ale využívá jich celou třetinu. Ve srovnání s USA, Čínou a Japonskem je v Evropě vysoce výkonné programování podinvestované, když roční schodek ve financování činí něco mezi 500 a 750 miliony eur.

Již nyní evropská veřejnost využívá superpočítače v řadě oblastí každodenního života. Jejich další využití je v počítačové bezpečnosti a obraně, v průmyslu a obchodu. Příklady naleznete v informačním materiálu Evropské komise.