Základní příručka pro Horizon Europe

Cestovní mapa pro 9. rámcový program

Organizace Science Business vydala cestovní mapu pro příští rámcový program Horizon Europe. Jde o nezávislou komplexní příručku či průvodce.  Financování evropského výzkumu je předmětem zájmu řady subjektů činných ve vědě, vývoji a inovacích. Téma nabývá důležitosti s přípravou příštího rámcového programu Horizon Europe pro období 2021-2027. S tím, jak se legislativa posouvá dopředu, sílí soupeření mezi výzkumnými organizacemi a dalšími příjemci – vysokými školami a firmami, zemědělci a regionálními úředníky, mezi východem a západem EU, mezi exaktními a společenskými vědami. Boj může trvat až do podzimu 2020.

Po této příručce budou v kritických bodech diskuse následovat další verze. Science Business přitom bude průběžně publikovat informace o aktuální situaci.

Plánujete-li podat žádost o grant nebo projekt firemního rozvoje, je dobré mít informace o dění v EU. Ten nabízí tato příručka. V jedné části se věnuje finanční stránce a rozdílům, které s Horizonem Europe přijdou. Představena je zde také Evropská rada pro inovace (EIC), která od loňského podzimu funguje v pilotním provozu. První část se věnuje také výzkumným misím a míře úspěšnosti podaných žádostí.

Druhá kapitola je zaměřena na politiku. Věnuje se zvýšení rozpočtu, které nikdy neuspokojí všechny strany, dále vhodnosti rámcového programu pro velké firmy, otázce britského výzkumu po Brexitu, snaze o překlenutí rozdílů mezi východem a západem unie a rozvoji výzkumu v zemědělství.

Třetí část se věnuje výhradně Horizonu Europe. Autoři se táží, zda půjde o dobrou investici, jak stanovovat priority pro výzkum, které hráče je třeba sledovat při vyjednávání o budoucím rozpočtu, a jaké byly hlavní body při plánování a vyjednávání o příštím rámcovém programu.

Průvodce či cestovní mapa “pro zasvěcené” vychází z mnohaměsíčního vydávání zpráv na stránkách Science Business, které se snažily částečně zodpovědět otázky jako:

  • Jaké jsou hlavní rozdíly příštího rámcového programu oproti Horizonu 2020?
  • Kdo jsou poražení a kdo vítězové ve věci rozdělování rozpočtu?
  • Jaký je plán EU ohledně financování výzkumu v energetice zdravotnictví, bezpečnosti a digitalizaci?
  • Bude pro firmy snažší nebo obtížnější obdržet finanční podporu?
  • Kdo jsou hlavní hráči, které je třeba během vyjednávání sledovat?

Záměrem je podat přehledné informace různým typům subjektů či pracovníků:

  • veřejně i soukromě financovaným výzkumným pracovníkům a vědecko-výzkumným administrátorům, kteří potřebují včasné informace o budoucí finanční podpoře
  • technologickým manažerům ve firmách, odborníkům na byznys a vědcům, kteří musí rozumět tomu, jak unijní programy formují jejich trhy
  • podnikatelům s technologiemi, kteří potřebují mít přehled o evropských dotacích
  • úředníkům členských států EU, kteří musí sledovat politiku tohoto vlivného evropského programu a sledovat vliv na jejich vlastní politiku
  • vědcům ze Spojených států, Kanady, JAR, Číny, Ruska, Austrálie a dalších mimoevropských zemí se zájmem o spolupráci s Evropou.

 

Zdroj: Science Business