Věda bez publikačních platebních bran vznikla koalice pro realizaci úplného a okamžitého otevřeného přístupu

cOAlition S má urychlit přechod k otevřenému přístupu k výsledkům výzkumu

Organizace Science Europe oznámila 4. září vznik nové koalice. Vědci a subjekty financující výzkum mají kolektivní povinnost starat se o systém vědy jako o celek. V současnosti fungující platební brány vedou k tomu, že podstatná část výsledků výzkumu není velké části vědecké obce a celé společnosti zpřístupněna.

Podle organizací z jedenácti zemí, nově sdružených v koalici “cOAlition S”, kdy písmena OA odkazují na otevřený přístup (Open Access), by věda neměla být uzamykána, protože takový přístup brání vědě v jejích základech a jejímu přijetí ze strany společnosti. V jejich společném prohlášení je obsažen závazek, že od 1. ledna 2020 musí být výsledky výzkumu podporovaného z veřejných prostředků pocházejících od národních a evropských výzkumných rad a poskytovatelů financí zveřejňovány v odpovídajících časopisech či na platformách umožňujících otevřený přístup. Prohlášení vychází z Plánu S, schváleného v červenci na setkání v Toulouse. Nová iniciativa má urychlit přechod k úplnému a okamžitému otevřenému přístupu k vědeckým publikacím.

Zakládající členové se shodli na koordinované implementaci deseti zásad Plánu S, do níž bude zapojena Evropská komise a pod ni spadají Evropská rada pro výzkum (ERC), která již koalici podpořila. Přizvány jsou také další subjekty financující výzkum.

 

Zásady Plánu S

  • Autoři používají autorskoprávní ochranu k publikacím bez omezení. Všechny publikace musí být zveřejněny pod otevřenou licencí, nejlépe tzv. Creative Commons Attribution License CC BY. Ve všech případech by použitá licence měla splňovat požadavky stanovené Berlínskou deklarací.
  • Poskytovatelé financí společně zajistí stanovení širokých kriterií a požadavků ohledně služeb, které musí špičkové časopisy a platformy otevřeného přístupu poskytovat.
  • Pokud nejsou k dispozici špičkové odborné časopisy a platformy, poskytnou financující instituce a subjekty koordinovaným způsobem pobídky k jejich vytvoření a podpoře v případech, kdy je to vhodné, podobná podpora bude rovněž v nezbytných případech poskytnuta infrastrukturám otevřeného přístupu.
  • Připadá-li to v úvahu, mohou být poplatky za přístup k publikacím hrazeny poskytovateli finance či vysokými školami, nikoli samotnými vědeckými pracovníky. Všichni vědci mají mít možnost publikovat své práce i tehdy, pokud mají jejich instituce omezené prostředky.
  • Tam, kde jsou vyžadovány poplatky za zveřejnění, je jejich financování v Evropě standardizováno a omezeno.
  • Poskytovatelé financí požádají vysoké školy, výzkumné organizace a knihovny, aby uvedly do souladu své politiky a strategie a zejména aby zajistily transparentnost.
  • Uvedené principy se vztahují na všechny typy vědeckých publikací, ale rozumí se, že dosáhnout otevřeného přístupu u monografií a knih bude možné až později než k 1. lednu 2020.
  • Je uznáván význam otevřených archivů a úložišť pro hosting výstupů výzkumu vzhledem k jejich dlouhodobé archivační funkci a potenciálu vydavatelkých inovací.
  • Hybridní model publikování není s výše uvedenými zásadami slučitelný.
  • Poskytovatelé financí budou sledovat dodržování, případně sankcionovat nedodržování uvedených zásad.