Společné výzkumné centrum podporuje monitorování lesních požárů

JRC spravuje systém EFFIS a analytické nástroje

Společné výzkumné centrum Evropské komise (JRC EC) podporuje monitorování přírodních požárů v Evropě. Od ledna do 6. srpna 2018 bylo v zemích EU zaznamenáno téměř pět stovek požárů na území větších než třicet hektarů. To je o 130 více oproti desetiletému průměru za stejné období roku. Údaje vychází z Evropského informačního systému pro lesní požáry (EFFIS), která je spravován Společným výzkumným centrem Evropské komise (JRC EK).

Většina letošních lesních požárů vypukla v zemích střední a východní Evropy. Lze pozorovat, že požáry se stále více vyskytují mimo tradiční období a v zemích, kde dříve vznikaly jen zřídka. Přesto ty nejničivější byly jako obvykle ve Středozemí, například v Řecku či Portugalsku.

EFFIS poskytuje nejaktuálnější informace o nebezpečí požárů v EU a nejnovější údaje nutné k identifikaci vývoje požárů, pomáhá úřadům sledovat tyto požáry a efektivně reagovat, když nastane stav nouze.  Systém je součástí unijního systému Copernicus Emergency Management Service (EMS), který zahrnuje povodně, požáry, zemětřesení a další pohromy. Může být aktivován autorizovanými uživateli. Díky kombinaci meteorologických údajů s informacemi o převažující vegetaci na daném místě a topografii s nejmodernějšími satelitními snímky EFFIS poskytuje zásadní informace, které mohou pomoci zabránit požárům, připravit se na možné škody a rychle reagovat a také přispět k následné obnově krajiny a nápravě škod.

Údaje EFFIS ukazují, že ačkoli počet požárů v tomto ročním období se pohybuje nad desetiletým průměrem, celková rozloha zasažených oblastí činila k 6. srpnu 2018  87 469 ha, což je naopak méně oproti stejnému desetiletému průměru, který činí 139 289 ha. Vědci JRC to vysvětlují tím, že většina letošních požárů vypukla ve střední a severní Evropě a ačkoli v těchto případech šlo o požáry velkého rozsahu, nebyly tak velké jako ve  Středozemí, které se na požárech v Evropě obvykle podílí až z 85%.

V roce 2017 se přírodní požáry zintenzivnily s tím, že v mnoha případech šlo o větší požáry, které vypukly mimo tradiční období, jímž je léto. Letos lze pozorovat šíření ohrožených oblastí a přírodní požáry v zemích, kde dříve nevypukaly tak často – ve Švédsku, Lotyšsku, Německu a Velké Británii. EFFIS podporuje služby přispívající k ochraně lesů před požáry a také úřady zodpovědné za hašení požárů v jednotlivých členských státech i na úrovni EU. Poskytuje také Evropské komisi a Evropskému parlamentu aktuální a spolehlivé informace o výskytu lesních požárů. V současné době systém nabízí dobře zpracovaná data a mapy týkající se aktivních požárů a zasažených oblastí ze 41 zemí. Služeb mohou využívat subjekty zodpovědné za prevenci požárů, úřady a další uživatelé, kteří potřebují monitorovat probíhající požáry a také analyzovat dlouhodobější trendy.

K přístupu k řadě modulů a snímků EFFIS je využíván prohlížeč aktuální situace Current Situation Viewer, nabízející vedle aktuálních informací i předpovědi nebezpečí požáru a vývoj již propuknuvších požárů v Evropě a Středozemí. Předpovědi týkající se počasí a konkrétně srážek v uvedených oblastech jsou k dispozici na čtyři týdny nebo i šest měsíců dopředu.

Modul Rapid Damage Assessment (RDA) mapuje aktivní požáry a spálené oblasti a posuzuje způsobené škody na životním prostředí i majetku. Informace o aktivních požárech jsou patrné na bázi tepelných anomálií a využívají data ze senzorů MODIS a VIIRS, umístěných na palubě satelitů NASA.

Prohlížeč kromě výše uvedeného nabízí analytické nástroje umožňující uživatelům přístup k podrobným informacím o požárech mapovaných systémem EFFIS prostřednictvím lokátoru spálených území anebo monitorovat vývoj požárů na spálených územích v jednotlivých zemích nebo na úrovni EU. S nástrojem na analýzu sezónních trendů může být počet požárů v Evropě za současný rok zkontrolován a srovnán s desetiletým průměrem za léta 2008-2017.

Každé léto vydává JRC výroční zprávu o lesních požárech, která je komplexní zprávou o výskytu požárů souhrnně v Evropě i v jednotlivých zemích. Zpráva za rok 2017 má být vydána do několika týdnů.