Bibliometrické analýzy pro výzkumné organizace jsou na internetu

Analýzy jsou zásadní pro hodnocení výzkumných organizací podle Metodiky M17+

Od 7. srpna jsou na internetu k dispozici podrobné  bibliometrické analýzy za výzkumné organizace, zpracované Odborem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které slouží jako zásadní materiál pro hodnocení těchto organizací podle Metodiky M17+ (Modul 2). Analýzy jsou pokračováním těch, které byly zveřejněny letos počátkem června.

Zprávy jsou určeny především poskytovatelům institucionální podpory a nabízejí první průhledné indikativní srovnání všech subjektů činných v řízení systému výzkumu, vývoje a inovací (vysoké školy, resortní organizace a AV ČR). Bibliometrická analýza má rozdílnou vypovídací hodnotu, protože je navržena jednotně, avšak pro různě zaměřené instituce.

Bibliometrická zpráva dává tři základní informace:

1. Základní bibliometrická charakteristika výzkumné organizace

- informuje o souhrnném rozložení všech výsledků výzkumné organizace v prvním decilu a v kvartilech podle mezinárodního pořadí časopisů a článků. Pokud je časopis zařazen do více oborů, je výsledku přiřazena nejvyšší dosažená hodnota (suma článků odpovídá počtu článků připsaných dané instituci ve WoS).

2. Excelentní výsledky podle AIS

Je uveden počet nejlepších výsledků výzkumné organizace podle umístění v prvním decilu a prvním kvartilu podle pořadí časopisů i článků rozčleněných podle oborů. Je také udán procentní podíl těchto výsledků na všech výsledcích výzkumné organizace v daném oboru. V tabulce jsou započteny všechny obory, v nichž je výsledek (nebo příslušný časopis) indexován. Jeden výsledek se může vyskytnout ve více oborech.

3. Oborové srovnání výsledků výzkumných organizací se světem a s ČR

Je uveden bibliometrický profil výzkumné organizace podle oborů: rozložení výsledků v prvním decilu a v kvartilech podle mezinárodního pořadí časopisů, dále porovnání mezinárodního a národního oborového mediánu pořadí článků s oborovými mediány výzkumné organizace (Oborové bibliometrické zprávy).

 

Oborové analýzy byly vypracovány z podkladů z databáze Web of Science (WoS) a Scopus, ale komentáře odborných panelů, díky nimž lze analýzy výzkumných organizací zasadit do adekvátního kontextu, byly uceleně zpracovány jen pro údaje vycházející z Web of Science. Proto jsou bibliometrické analýzy za výzkumné organizace provedeny také na základě údajů této databáze.

Každoročně prováděná analýza nevyužívá bibliometrické údaje o jednotlivých výsledcích jako je počet citací, ale údaje ohledně časopisů, ve kterých jsou publikovány. Používá přitom bibliometrický ukazatel Article Influence Score (AIS), který je vytvářen na základě průměrného počtu citací článku uveřejněného v daném časopise za posledních 5 let (AIS). Důležité je, že oproti jiným ukazatelům, jako je například impakt faktor, zohledňuje i kvalitu těchto citací.

 

Zdroj: vyzkum.cz