Plán S pro otevřený přístup k vědeckým informacím

Plán pro urychlení otevřeného přístupu k výzkumným datům

Evropská komise spolu s vedením národních organizací financujících výzkum, Evropským centrem pro politické strategie (EPCS), asociací Science Europe a zástupci výzkumných organizací (RPO) vypracovaly takzvaný Plán S, který má do roku 2020 usnadnit posun vědeckého publikování směrem k otevřenému přístupu.

Na plánu, představeném 10. července během Open Science Forum (ESOF) v Toulouse, spolupracoval také Robert-Jan Smits, senior poradce EPSC při EK. Podle plánu by všechny vědecké publikace vycházející s veřejně financovaného výzkumu od 1. ledna 2020 musely být povinně zveřejňovány v Open Access časopisech či platformách.

O plánu diskutoval počátkem července během setkání ESOF prezident Open Science Europe Marc Schlitz s evropským komisařem pro výzkum Carlosem Moedasem, podle něhož jsou všechny členské státy EU k uplatňování otevřeného přístupu u vědeckých prací vycházejících z veřejně podporovaného výzkumu odhodlány, ale pokrok v této oblasti je zapotřebí urychlit. Moedas proto vítá Plán S jako kolektivní snahu EK, Science Europe a národních poskytovatelů financí pro výzkum.

Prezident ESOF uvedl, že se plně hlásí k Moedasově vizi otevřené vědy. Otevřený a neomezený tok výzkumných dat a publikací je podle něj stavebním prvkem vědy, která je v současné době omezována platbami za přístup k údajům a publikacím. Science Europe stojí včele podpory otevřeného přístupu od roku 2013 a celý vývoj je třeba urychlit. Správný okamžik k tomu je právě teď. Proto lze jen uvítat společnou snahu členských organizací Science Europe. Schitz také uvítal, že plán se dočkal otevřené podpory ze strany francouzského ministra školství, výzkumu a inovací Fréderique Vidala. Ocenil také přístup komisaře Moedase za to, že na snaze o otevřenou vědu se podílí EK i Horizon Europe, což je pro odstranění platebních bran na publikačních portálech klíčové.

Poradce Smith dodal, že prozatím je dosaženo 20% otevřeného přístupu, před patnácti lety to bylo 15% a v roce 2016 EU rozhodla dosáhnout plného přístupu do roku 2020. To je však dost odvážný cíl. Lze za dva roky splnit 80%?, ptá se Smits. Plán S je jakousi cestovní mapou otevřeného přístupu pro EK. Smits má v plánu vyzvat subjekty financující výzkum, aby mu pomohly uvolnit špičkové poznatky, nyní skryté za platebními bránami Očekává se, že jeho jednání bude mít dopady vzhledem k e zkušenostem, které nasbíral mimo jiné v posledních letech jako úředník zabývající se výzkumem. Samotný Plán S bude zveřejněn až poté co Smits získá na svou stranu kritickou masu financovatelů. Jak dodal, chce prosazovat přímá opatření, jejichž hlavním prvkem bude to, že příjemce grantu může výsledky výzkumu publikovat pouze v časopisech s otevřeným přístupem. Taková změny není vítaná univerzitními knihovnami, které dostávají od akademických institucí milionové platby za přístup, které se v posledních letech prudce zvýšily. V Německu to vedlo k tomu, že dvě stovky univerzit a výzkumných institucí se spojilo v nátlaku na vydavatele, aby tento obchodní model změnili. Za přístup k článkům se ročně na celém světě zaplatí kole osmi miliard eur, z toho kolem 30% získají vydavatelé jako Elsevier, Taylor & Francis, Springer-Nature and Wiley. Knihovny za jednu práci platí 3 800 až 5 000 eur (dle odhadu Společnosti Maxe Plancka).

Zdroj: Science Europe