ER podpoří společný podnik pro vysoce výkonné programování

EuroHPC spojí veřejnou a soukromou sféru

Evropská rada se koncem června rozhodla podpořit prostředí vysoce výkonného programování vytvořením nového společného podniku, který má dohlížet na sdružování zdrojů na vývoj superpočítačů pro zpracovávání velkých objemů dat při řešení velkých vědeckých a společenských úkolů. 3. července návrh schválil také Evropský parlament.

Společný podnik Evropského vysoce výkonného programování (the European high-performance computing Joint undertaking (EuroHPC) má mít formu partnerství veřejného a soukromého sektoru a pro své členy bude fungovat jako právní, smluvní a organizační rámec. Členy podniku budou Evropská unie, jednotlivé členské státy a státy přidružené k Horizonu 2020 a soukromé asociace a bude otevřen i dalším. Sídlit bude v Lucemburku a počítá se s fungováním do roku 2026.

EuroHPC bude čerpat z obecného unijního rozpočtu, kdy 386 milionů eur půjde z programu H2020 a 100 milionů z Connecting Europe Facility. Další prostředky budou pocházet z příspěvků členských a třetích států a od soukromých investorů. Fungovat má začít nejpozději počátkem roku 2019, aby bylo možné splnit cíl vybavit EU do roku 2020 preexakapacitní a petakapacitní infrastrukturou a do roku 2022-2023 vyvinout technologie a aplikace nezbytné pro dosažení exakapacity umožňující nejméně 1018 výpočtů za sekundu.

Výkonné superpočítače jsou potřebné k vytváření nových trhů s výraznou přidanou hodnotou, jsou klíčové pro digitalizaci průmyslu a datovou ekonomiku. Jsou jádrem vyspělých technologií nezbytně důležitých pro evropskou konkurenceschopnost a bezpečnost. Jejich praktické využití bude znamenat přínos pro řadu oblastí průmyslu a obchodu i pro uživatele z akademického a vědeckého prostředí i veřejného sektoru. Jsou využívány například k prognostice klimatických změn nebo počítačovému modelování v medicíně. Rozhodnutí ER je v souladu s unijní agendou digitalizace a inovací, jejímž cílem je vytvořit vysoce výkonné a světově nejlepší výpočetní prostředí. Součástí tohoto plánu je pak i vybavení výzkumných pracovníků a inovátorů správnými dovednostmi a poskytnout jim přístup k novým znalostem a technologiím.

Vysoce výkonné programování (HPC) souvisí s technologiemi a užíváním silných superpočítačů (propojujících stovky tisíc či miliony počítačových paralelně fungujících jednotek do jednoho systému) schopných rychlých výpočtů, náročných natolik, že je nemohou vykonávat běžné počítače.

Vytvoření EuroHPC navrhla Evropská komise letos v lednu na základě článků 187 a 188 Smlouvy o EU. Již loni v březnu podepsaly některé členské státy deklaraci k EuroHPC, v níž se zavázaly pracovat na vývoji integrované superpočítačové infrastruktury příští generace.

 

 

Zdroj: EuroHPC