Cestovní mapa hodnocení výzkumu

EUA vydala mapu přechodu k otevřené vědě a vyjadřuje se i k otázce vědeckých publikací

Asociace evropských univerzit (EUA), která dlouhodobě podporuje přechod univerzit k otevřené vědě a otevřenému přístupu, zveřejnila koncem června Cestovní mapu hodnocení výzkumu na cestě k otevřené vědě. Hlavním cílem bylo zvýšit povědomí a podpořit členy EUA ohledně vývoje kolem přístupů k hodnocení výzkumu, které se zaměřují na kvalitu výzkumu, jeho potenciál a budoucí dopady a které zohledňují postupy a praxi otevřené vědy.

Přechod k otevřené vědě vyžaduje velkou transformaci ve sdílení a spolupráci a budoucích přístupech k hodnocení výzkumu, které musí nový postoj odrážet a podporovat. Současný systém hodnocení a oceňování výzkumu nezohledňuje přínos otevřené vědy jako například sdílení souborů dat. Jsou také do velké míry založeny na měření publikací a často staví na roveň hodnocení kvality a dopad jednoho vědeckého článku s prestiží časopisu, v němž byl publikován. To má závažné důsledky v posuzování vědců, výzkumných skupin či jednotek nebo organizací. Navíc to ještě posiluje dominantní postavení komerčních akademických vydavatelů a neúměrně jim dává další moc k vytváření způsobu, jakým je výzkum financován a veden. Kvalita publikovaného článku by měla být posuzována na základě samotného obsahu, nikoli reputace daného periodika.

EUA hodlá podporovat změny v hodnocení výzkumu na základě peer review a přesného měření, jež by přispěly k férovějšímu a transparentnějšímu hodnocení. Je třeba se zaměřit na kvalitu, otevřenost, potenciál, originalitu, vědecký a společenský dopad. Hodnotící paradigma zohledňující vícero faktorů je důležité pro změnu chování a postojů vědců a usnadní přechod k otevřenějšímu a průhlednějšímu systému vědy. Otevřená věda, která zahrnuje otevřený výzkum ve všech oborech, stále není zavedenou praxí a je zapotřebí různých forem práce k tomu, aby pronikla do vědeckého prostředí. Otevřený přístup k vědeckým publikacím je přitom jen jednou z nevyhnutelných etap otevřené vědy, která je jako celek stále daleko od svého plného potenciálu.

V cestovní mapě EUA určuje cíle pro budoucí práci v této oblasti:

  • podněcovat vývoj flexibilních, průhledných a širších přístupů k hodnocení výzkumu, oceňovat přispívání k otevřené vědě a zohledňovat rozdíly napříč akademickými disciplínami, víceoborovým výzkumem a základním a aplikovaným výzkumem
  • podporovat flexibilní, transparentní a odpovědné přístupy v posuzování vědecké kariéry a brát v úvahu jejich různé etapy
  • podporovat evropské univerzity a konference rektorů v rozvoji a implementaci nových přístupů k hodnocení výzkumu.

 

Cestovní mapu EUA přijala již letos v dubnu. Je výsledkem doporučení pracovní skupiny pro politiku výzkumu a byla vypracována expertní skupinou EUA pro Vědu 2.0/Otevřenou vědu, kam spadají různé činnosti založené na zásadách vědecké spolupráce a sdílení za pomoci informačních technologií, zejména Webu 2.0. Patří sem například používání wiki, vědeckých blogů a videí ke sdílení myšlenek, údajů a nálezů či zjištění.

Plán další činnosti EUA:

  • zapojit se do těsného dialogu s vysokými školami a dalšími subjekty a předkládat doporučení pro politiku a dobrou praxi
  • soustředit své snahy na shromažďování a sdílení informací od evropských univerzit a národních konferencí rektorů na téma hodnocení výzkumu a jeho vazby na otevřenou vědu. Tyto informace budou sbírány především pomocí již fungujících nástrojů EUA pro sběr údajů, zejména ročně prováděného průzkumu otevřeného přístupu (Open Access Survey)
  • -monitorovat relevantní vývoj a iniciativy dalších subjektů působících v hodnocení výzkumu (např. státní úřady, organizace na úrovni EU, Evropská komise, mezinárodní inciativy)
  • monitorovat vývoj nových výzkumných komunikačních platforem a zvyšovat povědomí o významu rostoucího počtu nových typů platforem otevřeného publikování, které mohou zpřístupňovat publikace, výzkumné údaje, software a další formy výzkumných a vzdělávacích materiálů a následně se stanou nedílnou součástí výzkumného procesu a jeho hodnocení.
  • zapojit se do dialogu s Evropskou komisí ohledně vznikajících modelů hodnocení vyvíjených v rámci otevřené vědy
  • pořádat workshopy a další akce s cílem diskutovat a sdílet informace o hlavních otázkách souvisejících s novými modely hodnocení výzkumu jako předpokladu přechodu k otevřené vědě.

Zdroj: EUA