Posouzení dopadů Horizonu: očekává se ekonomický přínos ve výši 975 mld. eur

Podle ekonomů by Horizon Europe mohl zvýšit HDP o 0,31%

Ekonomové Evropské komise vyčíslili dopady Horizonu Europe, tedy příštího rámcového rpogramu pro výzkum pro léta 2021-2017. Podle posouzení dopadů programu, jehož rozpočet ve výši 94,1 mld. eur byl oficiálně navržen 7. června, může program v příštích 25 letech  znamenat ekonomický přínos ve výši 800 až 975 mld. eur. Zisk by byl doprovázen vznikem sta tisíc nových pracovních míst ve výzkumu a vývoji již v průběhu sedmiletého programu a více než dvěma sty tisíci míst v dalších odvětvích po roce 2035 v souvislosti s novými výrobky a službami na trhu.

HDP se dle různých ekonomických modelů může v příštích 25 letech zvýšit o 0,08 až 0,14%. Jedná se pochopitelně pouze o odhady, neboť předpovědi pro výzkum a vývoj jsou všeobecně obtížné vzhledem k otázce, kolik nových produktů a služeb může vzniknout díky počátečním investicím a jak široce a rychle budou absorbovány firmami a spotřebiteli.

EK používá tři různé ekonomické modely, z nichž každý používá jiné soubory předpokladů. Jiní ekonomové pracují s mnoha dalšími modely a protože hledí daleko do budoucnosti a nemohou přesně znát budoucí výrobky a služby, jedná se o ex ante analýzu dopadů, oproti které jsou běžné ekonomické odhady mnohem odvážnější.

Předseda ekonomického poradního výboru EK a bývalý rektor Maastrichtské univerzity Luc Soete uvedl, že o pozitivních dopadech vyšších výdajů na výzkum a vývoj na růst a produktivitu panuje všeobecná shoda. I odhady mimo EK jsou velké a pozitivní. Nedávný výzkum Univerzity v Manchesteru a britské vlády odhaduje roční návratnost veřejných investic do výzkumu a vývoje ve výši 20%. Dřívější americké a německé studie hovoří až o 28%.

Návratnost může být vyšší v úzce zaměřených projektech, jsou-li úspěšné. Například studie týkající se amerického projektu lidského genomu v 90. letech odhadovala, že každý investovaný dolar se vrátí 140krát v podobě nové léčby, zdravotních služeb, zdravější pracovní síly atd.

Očekávaný dopad se liší podle regionu. V Horizonu 2020 byly největšími příjemci malé části regionální pomoci Slovinsko, Maďarsko, Portugalsko a Estonsko a podle modelů EK může roční dopad činit 0,18% přidané hodnoty. Vše ale není tak pozitivní. Některé modely předpovídají mírný pád výkonu v počátcích programu, který je ale z dlouhodobého pohledu kompenzován růstem. Důvodem je, že v očekávání grantů může být zaměstnáno více vědců a odborníků z jiných oborů, což sníží nabídku pracovních sil a zvýší platy vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.