Hlavní prioritou Horizonu Europe by měl být výzkum udržitelné energetiky

Poziční dokument: čistá energetika má být v příštím rámcovém programu prioritou

Tři organizace zabývající se energetikou vydaly poziční dokument, v němž se vyjadřují k zaměření příštího rámcového programu (2021-2027) a vyzývají evropské instituce k tomu, aby se udržitelná energetika stala hlavní prioritou. Evropská aliance energetického výzkumu (EERA) InnoEnergy a energetická a environmentální platforma Evropské asociace univerzit (EUA-EPUE) v této souvislosti vyzvaly k navýšení výdajů na projekty prosazující udržitelnou energetiku, mají-li být naplněny energetické cíle EU stanovené pro léta 2030 a 2050 (snížení emisí skleníkových plynů) a závazky Mission innovation po roce 2020. Horizon Europe by měl pokrývat celý inovační řetězec od základního výzkumu až po samotné inovace s přímým tržním potenciálem. 9. rámcový program by měl také lépe začleňovat vzdělávací aktivity a poskytovat zdroje pro zvyšování konkurenceschopnosti.

Při přípravě Horizonu Europe by do něj evropské instituce měly zahrnout následující principy a doporučení:

  1. Podporovat dlouhodobé a krátkodobé priority a investovat do budoucí znalostní základny

- Výzkumné a inovační nástroje musí najít rovnováhu mezi dlouhodobými a krátkodobými cíli, tj. je třeba investovat do dlouhodobého základního výzkumu stejně jako do aplikovaného výzkumu, podporovat inovátory a cestu technologií na trh. K tomu je zapotřebí využívat celého spektra nástrojů a více výzev s potenciálem tvorby interdisciplinárních konsorcií. Je třeba zmírnit administrativní zátěž a zjednodušit přístup k doplňkovému financování úspěšných projektů po vzoru Proof of Concept grantů.

- Je třeba podporovat inovativní řešení v oblasti udržitelné energetiky, tj. prosazovat činnost Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) a jeho znalostních inovačních společenství, podporovat inovátory a startupy v počáteční i scale-up fázi.

- Vedle výzkumu je třeba investovat do vzdělávání a vybudovat znalostní základnu pro budoucí nízkouhlíkový systém, jehož vytváření a provoz bude vyžadovat řadu různých profesních profilů a kompetencí. Musí být k dispozici prostředky na vzdělávání lidí pro práci ve výzkumných institucích, průmyslu a na úřadech. Dopady vzdělávání by se měly stát kritériem hodnocení projektových návrhů.

  1. Vytvářet mise se skutečným transformačním potenciálem

- Během příprav Horizonu Europe se diskutuje o výzkumných misích. Měly by umožňovat další rozvoj výzkumu a inovací v současném pilíři Společenské výzvy. Pokud jde o energetiku, mise musí mít jasný multidisciplinární a mezisektorový rozměr, mají-li přinést inovativní změny a plnit specifické cíle. Takový přístup vypadá slibně, není totiž na úkor excelentního kolaborativního výzkumu, který probíhá v pilíři Společenské výzvy v Horizonu 2020 a nepředstavuje nadbytečnou zátěž.

- Samotná technická řešení na řešení celkových problémů energetiky nestačí. Taková řešení mají více dimenzí, energetickou přeměnu musí například akceptovat i občané. Proto je třeba do výzkumných a inovačních akcí více začlenit i společenské a humanitní vědy, které pomohou lépe porozumět chování lidí a společnosti.

- Organizace EERA, EUA a EIT InnoEnergy řídí různé typy subjektů a projektů. Například EIT InnoEnergy se podílí na vytváření Evropské aliance pro baterie.

  1. Sladit úsilí v energetickém výzkumu – globální problémy a evropská snaha o vedoucí postavení

Podle plánu koordinujícího priority a nástroje členských států pro energetický výzkum a inovace by Horizon Europe měl být co nejvíc uveden do souladu s implementačními plány, které mohou sloužit jako východiska pro určování možných energeticky zaměřených misí v Horizonu Europe.

- Na mezinárodní úrovni jsou inovační mise podstatné pro prohloubení spolupráce a povzbuzení členů EU k většímu úsilí o výzkum a inovace v oblasti čisté energie. Pokud chce být EU světovým lídrem v otázce klimatu, měla by iniciovat spojení Horizonu Europe s Mission Innovation.

  1. Urychlit celosvětově inovace v energetice

– podpory se musí dostat každému možnému řešení, které by napomohlo energetické přeměně. To se může týkat digitalizace energetiky i uchovávání energie.

Hlavním principem Horizonu Europe je otevřenost. Publikace a údaje týkající se výzkumu by tedy měly být veřejné. Otevřená věda a otevřené inovace by měly být standardní praxí.

Nízkouhlíková, dekarbonizovaná ekonomika je celoevropským cílem, kvůli jehož dosažení EU pracuje na legislativních balíčcích jako je například Čistá energie pro všechny Evropany. Systémové změny se musí týkat společnosti, technologií, trhu, školství i chování lidí. Horizon Europe může za tímto účelem zmobilizovat zdroje pro energetický výzkum a inovace a také vytvořit celkový politický rámec inovace v oblasti čisté energetiky. Jde o příležitost, jak přispět k plnění cílů Pařížské dohody o klimatu, která by neměla být promarněna.