STIP COMPASS mezinárodní databáze iniciativ ve vědě, technologiích a inovacích (VTI)

Jednoduchý, ale silný nástroj pro politickou analýzu a lepší rozhodování

STIP Compass je iniciativou Evropské komise a OECD s cílem shromáždit na jednom místě údaje o množství a kvalitě národních trendů ve vědě, technologiích a inovacích. Portál STIP Compassu podporuje průběžné monitorování a analýzu politiky VTI v jednotlivých zemích a jeho ambicí je stát se centrální platformou pro výzkum politiky a podporu a poradenství pro vládní úředníky, analytiky a vědce. Údaje jsou k dispozici bezplatně dle zásad FAIR (nalezitelné, přístupné, interoperabilní a znovupoužitelné). Na webu STIP Compassu lze najít přes pět set interaktivních stránek, které jsou sofistikovaným nástrojem s chytrým filtrováním, umožňujícím bezproblémové vyhledávání politiky jednotlivých členských států ve vztahu k různým tématům souvisejícím s vědou, technologiemi a inovacemi.

Počátky STIP Compassu lze vysledovat před dvaceti lety, kdy OECD začala s dvoustrannými průzkumy politiky STI v jednotlivých zemích. Údaje z těchto průzkumů OECD od roku 2012 ukládala do otevřené databáze, která však měla omezenou kapacitu vyhledávání a propojení. Současný STIP Compass je novou generací sémantické platformy, který byl vytvořen jako součást společného projektu EK a OECD s názvem REITER, který měl podpořit analýzu a otevřený přístup k informacím z jednotlivých zemí. Současná verze stále běží v provizoriu a další údaje a analýzy budou doplněny do několika měsíců.

Hlavním zdrojem údajů jsou odpovědi národních vlád na průzkum EK a OECD týkající se politiky VTI, který probíhá každé dva roky, naposledy v roce 2017. Průzkum se týká širokého okruhu otázek - veřejného výzkumu, inovací a podnikání, přenosu znalostí, inovačních dovedností, inovací řešících společenské problémy nebo řízení systému VTI. Zástupci států mají také vyjmenovat a charakterizovat politické iniciativy s cílem řešení konkrétního problému, například inovačního deficitu, který se klasicky vyskytuje v malých a středních podnicích, nebo mezer v přenosu znalostí mez vysokými školami a firmami.

STIP Compass propojuje údaje z národních průzkumů s dalšími otevřenými informačními zdroji, zejména se statistikami a publikacemi. Děje se tak s použitím taxonomie koncepcí inovační politiky. Současná verze STIP Compassu je již napojena na publikace ze Science Direct a RePEc EconPaper, chce se však napojit i na další akademické časopisy a také publikace EK a OECD.