Rakousko: digitalizace zdravotnictví a další priority

Místo pilotních projektů chce Rakousko začít se skutečnou digitalizací zdravotnictví

S nadcházejícím rakouským předsednictvím v Radě EU od 1. července 2018 vyzval sekční šéf z rakouského ministerstva zdravotnictví Clemens Auer Evropskou radu k vytvoření fondů počátečních financí na vytvoření celoevropské infrastruktury pro evropské digitální zdravotnictví a k podpoře potenciálu jeho digitalizace. Podle Auera by ministři zdravotnictví měli na EK působit v tom smyslu, aby urychlila výstavbu interoperabilní digitální infrastruktury přístupné pro všechny poskytovatele zdravotní péče v Evropě. To by mělo být součástí rozpočtových plánů na období 2021-2027.

Podle Auera není zapotřebí dále vést teoretické diskuse o potřebnosti digitalizace, jakou už zvládlo Estonsko a další státy. Jak uvedl koncem května na konferenci o politice digitalizace zdravotnictví, sám nepředložil žádnou přesnou částku na digitalizaci, spíše jde o to zajistit, aby byla efektivně využita. Víceletý finanční rámec jistě na tento účel prostředky vyčlení, ale není jisté, že budou vynaloženy rozumně, ne rozdrobeně, že nebude vypracováno sedmdesát studií a pilotních projektů namísto investic do skutečné infrastruktury a nové generace digitálních služeb.

Rakousko se ujme předsednické funkce brzy poté, co EK zveřejní oficiální návrh rozpočtu pro příští rámcový program Horizon Europe. Stále panuje nejistota ohledně Víceletého finančního rámce. Právě vyjednávání o něm chce Rakousko využít k tomu, aby ministři zdravotnictví tuto záležitost vzali za svou a požadovali na ni prostředky. Auer uvedl, že nezná přesnou výši nákladů potřebných pro digitální zdravotnickou infrastrukturu, avšak lze čekat, že to nebude málo.

Výzkum v období rakouského předsednictví

Digitalizace zdravotnictví je jen jednou z řady plánovaných témat na příští pololetí. Hlavními prioritami budou jednání o Horizonu Europe, závěry ER o Evropském výzkumném prostoru a podpora odvětvových politik týkajících se vysoce výkonného programování (HPC), obranného výzkumu nebo Evropského cloudu pro otevřenou vědu (EOSC), u něhož je cílem začít do konce letošního roku se správní a řídící strukturou. Také dohody o rozpočtu pro Horizon Europe by mělo být dosaženo ještě letos. Podle Auera je nyní zapotřebí vypracovat konkrétní účinný plán digitalizace zdravotní infrastruktury. Samotné Rakousko vydalo za deset let kolem stovky milionů eur na svou národní technickou infrastrukturu ELGA a na portál, přes který se každý cizinec dostane ke svým zdravotním záznamům. Tamní nemocnice zároveň investovaly do napojení se na tento systém a jeho využívání.

Kromě zajištění financí na spuštění a provoz digitální infrastruktury chce Rakousko přesvědčit vlády členských států o tom, že do záležitosti by měla být zapojena i EK. Auer, který má také značný vliv díky své funkci prezidenta Evropského zdravotního fóra Gastein, také popsal, jak může vhodné využívání digitálních služeb snížit výdaje bez snížení kvality. Má zkušenosti s podporou pacientů s chronickými nemocemi, modernizací diagnostiky a léčby, zvyšováním účinnosti provozu zařízení primární péče a nemocnic. Nemocnice přitom řeší i to, že informační systémy instalované před patnácti až dvaceti lety jsou pro komunikaci se světem již zastaralé. Je proto zapotřebí nová generace digitálních služeb pro bezproblémovou komunikaci.