Zpráva skupiny vědeckých poradců k technologiím zachycení a využití uhlíku

Jak zavést technologie zachycení a využití oxidu uhličitého (CCU)

Skupina vědeckých poradců při Evropské komisi vydala čtvrtou zprávu, která se tentokrát týká technologie pro zachycení a využití oxidu uhličitého a jejich podílu na zmírňování změn klimatu. Práce s názvem Novel carbon capture and utilization technologies se také zabývá problémem rozhodování, do které z těchto technologií investovat.

Technologie zachycení a využití uhlíku (Carbon capture and utilisation – CCU) odstraňují CO2 z ovzduší a s využitím energie je převádějí na různé produkty – palivo, stavební materiály nebo plasty. Ale v současnosti neexistují přesné metody, jež by dokázaly zjistit, do jaké míry tyto technologie ke zmírnění klimatických změn přispívají. Právě to brání investicím do technologií a jejich dalšímu zavádění a využívání.

Stanovisko bylo vypracováno na žádost komisaře pro otázky klimatu a energie Miguela Ariase Cañetea. Podle závěrů zprávy mohou technologie CCU hrát důležitou roli při přechodu od fosilních zdrojů a plnění cílů zmírňování dopadů změn klimatu, k ponechání zbylých fosilních zdrojů pod zemí a uzavření uhlíkové smyčky nad zemí. CCU také mohou pomoci zlepšit řadu dalších oblastí vyžadujících šetrnější využívání energie. Jejich uplatnění bude záviset na dostupnosti dostatku nízkouhlíkové energie a existenci příznivého právního a investičního prostředí. Zavedení technologií CCU by mohlo začít u zdrojů CO2 s vysokou hustotou a později přejít k uhlíku ze zdrojů s nižší hustotou.

Přispění technologií CCU ke zmírňování změn klimatu v rámci energetiky a průmyslu nelze nahlížet jen jako snižování emisí CO2, ale také jako využití technologií pro uchovávání obnovitelné energie, jako alternativa k jiným než elektrickým účelům (např. syntetická paliva pro leteckou nebo námořní dopravu). Pro přechod k bezfosilní energetice a průmyslu lze využít existující distribuční infrastrukturu, zejména v případě dopravy. Je také možné znovu použít průmyslový odpad nebo další zdroje emisí CO2 k výrobě materiálů či chemikálií s obsahem oxidu uhličitého.

Doporučení autorů stanoviska – poradců jsou tato:

-       Vypracování pečlivé a systematické metodiky pro všechna odvětví, která by zahrnovala zjednodušené posouzení životního cyklu, jež by umožnilo vypočítat potenciál různých CCU technologií co se týče zmírnění klimatických změn. To by mělo být uskutečněno nikoli na úrovni EU, ale například v rámci Úmluvy OSN o změnách klimatu

-       Vypracování a dohoda o finančních kritériích uchazečů o projekty CCU, které musí splňovat hledisko proveditelnosti a ekologičnosti, musí stát nad dosavadními alternativami, prokázat i další přínos kromě zmírňování klimatických změn

-       EK by měla vytvořit regulační a investiční rámec, který by umožnil zavedení technologií zachycení a využití uhlíku

 Energetický a klimatický rámec pro rok 2030 stanoví tři hlavní cíle – do uvedeného roku dosáhnout 40% snížení emisí skleníkových plynů, 27% podíl obnovitelné energie a 27% zlepšení energetické účinnosti.