Soutěž o cenu EIC Horizon 2020 za inovativní baterii do elektromobilů

Nové baterie musí být ekologické, s dlouhou výdrží a recyklovatelné

Evropská komise vyhlásila 23. února soutěž spojenou s odměnou 10 milionů eur pro úspěšné inovátory schopné přijít s inovativní baterií pro elektromobily. Pátá z šesti cen Evropské rady pro inovace bude udělena za prototyp baterie schopné pohánět elektromobil tak, aby byl jeho výkon srovnatelný s výkonem klasického menšího rodinného automobilu a benzínovým nebo dieselovým pohonem. Baterie by zároveň neměla být příliš finančně nákladná, s dlouhou výdrží, bezpečná a plně recyklovatelná. Záměrem vyhlašovatele je vyřešit částečně pomalý nástup bezemisních elektrovozidel, způsobený především omezeními spojenými se současnými bateriemi, které jsou nákladné, dlouho se dobíjejí a nejsou použitelné na delší vzdálenosti. Oceněné řešení by mělo zahrnovat použití nových materiálů a chemických procesů. Čas dobíjení baterie by měl být srovnatelný s naplněním klasické nádrže na benzín.

Cena má přispět k plnění cílů Balíčku čisté mobility, jehož cílem je snížit emise CO2, podpořit zavedení čistých aut a podpořit integrovanou průmyslovou výrobu baterií, vynalezených a vyráběných v EU. K tomu, aby EK zajistila konkurenceschopnou, nezávislou a inovativní výrobu baterií, iniciovala vznik evropské aliance pro baterie, která spojuje výrobce, inovační společenství a členské státy.

Přihlášky do soutěže lze podávat až do 17. prosince 2020. Registrovat se do soutěže je nutno již do 23. února příštího roku. Vítězové budou vyhlášeni a oceněni koncem roku 2021. Kromě ceny za baterie pro elektromobily vyhlásila EIC na podzim 2017 další ceny za dostupné špičkové technologie pro humanitární pomoc, systém umělé fotosyntézy schopné produkovat palivo ze slunce, využití blockchainu při řešení společenských problémů, a nízkonákladové satelity využitelné na nízké oběžné dráze.

Více informací naleznete ZDE.