EIC plánuje vyzkoušet i crowfunding a smíšené financování

EIC vyzkouší nové způsoby financování

Evropská rada pro inovace (EIC), která začne pilotně fungovat letos na podzim, se chystá experimentovat i s novými způsoby financování jako je smíšené financování nebo crowfunding.

Podle zveřejněného pracovního programu se EIC pokusí získávat finance například kombinací grantů a úvěrů. V přípravné fázi se počítá se zachováním čtyř nástrojů, které s úpravami převezme z Horizonu 2020 – jedná se o nástroj pro malé a střední podniky (SME Instrument), Budoucí a vznikající technologie (FET), Fast Track to Innovation a ocenění za inovace.

V programu byly nastíněny také dva nové nápady týkající se financování - smíšené neboli kombinované financování, které by posílilo rychle rostoucí MSP a malé společnosti se střední tržní kapitalizací (midcaps) kombinací grantů a úvěrů anebo kapitálového financování. Testování by mělo začít v prvním čtvrtletí roku 2019. Další zkušební provoz se bude týkat jednoho nebo dvou crowfundingových pokusů, které ukážou, zda jsou obyčejní lidé ochotni investovat do obchodních nápadů či výzkumných záměrů pocházejících z Bruselu. Zatím však jde o předběžné plány, které neznamenají oficiální pozici. Než dojde na tyto pokusy, proběhne ještě řada jednání. Přípravou startu fungování Evropské rady pro inovace se zabývá patnáctičlenná odborná skupina, jejíž mandát by měl být prodloužen do roku 2020.

V plánu jsou také nové soutěže o ceny, konkrétně pak za vývoj baterie schopné stejného nebo vyššího výkonu oproti současným benzínovým nebo dieselovým motorům, prototyp zařízení na umělou fotosyntézu schopného produkovat syntetické tekuté palivo, nastavitelný a nákladově efektivní systém včasného varování pro případ epidemií, dále cena za databázi pro společenský prospěch (blockchain for social good) a nakonec za cenově dostupné zavedení nanosatelitů a mikrosatelitů k pozorování Země. Finanční odměna se bude pohybovat mezi jedním a dvěma miliony Eur. Jedná se však o předběžný plán, který ještě nebyl oficiálně potvrzen.

Provádění větších změn v programu H2020 je samozřejmě omezeno zákonnými opatřeními. Zákon o vzniku samotného Horizonu byl schválen v roce 2013 a další legislativní cyklus se rozběhne až v roce 2019. Očekává se však například, že čtyři soutěže – SME Instrument, FTI, FET Open a ceny za inovace – dostanou v rámci EIC nové názvy – např. ze SME Instrument se v příštím rámcovém programu stane EIC starter grant.

Podle komisaře pro výzkum a inovace Carlose Moedase se má Evropská rada pro inovace stát jakýmsi prestižním dvojčetem Evropské rady pro výzkum. Stránky EIC, které budou zprovozněny, budou fungovat také jako portál pro rizikový kapitál. Jejich portfolio bude uvádět přehled firem podporovaných z unijních prostředků a nabídne možnosti do nich investovat. V pracovním programu se uvádí, že EIC se má také zaměřit na riskantní nápady a technologie, které zatím podporovala jen málo. Zatímco v počtu startupů si Evropa celosvětově vede celkem dobře, avšak jen málo jich je úspěšných v rozjetí výroby a vytváření vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Změnou bude to, že uchazeči, kteří se v programu nástroje pro MSP dostanou do druhého kola, budou muset absolvovat pohovor. Setkat se s konkrétními lidmi, kteří stojí za projektovými návrhy, se má stát v evropském financování výzkumu a inovací běžnou praxí. To lze realizovat v případě, kdy se o podporu hlásí jeden subjekt, v případě konsorcií by to však bylo časově náročné a v EIC proto pohovory budou pořádány pouze omezeně.

EK plánuje vynaložit 150 tisíc Eur na prozkoumání potenciálu crowfundingu a umělé inteligence pro hodnocení návrhů projektů. Zatím není mnoho známo o rozhodování přispěvatelů crowfundingovým způsobem. Je třeba vědět, jak a na základě čeho se podobně jako investoři a poskytovatelé půjček rozhodují pro podporu konkrétního projektu, a nakolik je crowfundingový způsob financování racionální .