ERC: financovat rizikové projekty se vyplatí

Dle výroční zprávy ERC mají vysoce rizikové projekty největší vědecký přínos

Evropská rada pro výzkum zveřejnila počátkem března výroční zprávu za rok 2016. V minulém roce bylo podáno přes 7 a půl tisíce návrhů projektů, o 10% více než v předchozím roce. Čtvrtinový nárůst byl zaznamenán u Advanced Grants, v případě konsolidačních grantů byl zaznamenán nárůst  12% a 1% u Starting Grants.  Se žádostí uspělo 374 zájemců o Starting Grant a 314 zájemců o konsolidační grant.

Rozpočet ERC pro sedmileté období fungování Horizonu 2020 činí 13 mld. Eur, tedy 17% celkového rozpočtu, jímž H2020 disponuje. Roční rozpočet dosáhl  1,67 mld. Eur.

ERC, která v půli března oslavila 10. výročí svého působení, investuje do hraničního výzkumu, který  již vedl k mnoha průlomovým objevům. V roce 2016 obdržel  již šestý příjemce ERC grantu Nobelovu cenu: Bernard L. Feringa spolu s Jeanem-Pierre Sauvagem and Sirem J. Fraserem Stoddarem obdrželi cenu za chemii díky sestrojení a syntéze nejmenšího molekulárního přístroje na světě.

Ve zprávě je zmíněn například úspěšný projekt RESISTOME prof. Häuslerové z německého Helmholtzova centra pro výzkum infekcí. Projekt probíhal v rámci Starting Grantu ve výši 1,5 mil Eur v letech 2010 - 2015. Týkal se individualizované terapie a prevence rezistence proti antibiotikům. Jeho výsledky budou sloužit jako základ pro vývoj technik včasné detekce rezistence a  individualizované  léčby, která se vyhne indikaci neúčinných druhů antibiotik.

Projekty financované ERC jsou značně produktivní a zprávy o výzkumu prováděném z prostředků ERC jsou často citovány v impaktovaných časopisech - do konce loňského roku se jedná asi o 100 tisíc citací.

Pro efektivní využití údajů vyvinula ERC výzkumný informační systém ERIS, který má sloužit k podpoře monitorovací a hodnotící strategie vědecké rady. Jde o integrovanou platformu s kombinací nástrojů sběru, správy a analýzy údajů o výsledcích financování. ERIS nabízí čtyři aplikace – vyhledávací, statistickou, analýzu portfolia a bibliometrickou.

Kromě monitorování bibliometrického dopadu publikací vzniklých v ERC projektech provádí rada od roku 2015 také kvalitativní hodnocení projektů. Hodnotitelé (špičkoví nezávislí vědci vybraní vědeckou radou ERC)  přidělí projektu jednu ze čtyř známek – vědecký průlom (A), velký vědecký pokrok (B), vědecký přínos (C), nebo žádný ocenitelný vědecký přínos (D).  Za rok 2016 bylo známkou A ohodnoceno 25% projektů a známkou B  48% projektů, na zbývajících 27% připadají dohromady kategorie C a D.

Hodnotitelé dále vznášejí otázky ohledně vědeckého dopadu, nových metod, interdisciplinarity, společenského a ekonomického dopadu každého projektu. Tato ex-post evaluace znamená také zpětnou vazbu ze strany vědců. Takový výsledek je v souladu s přístupem ERC, která prosazuje, že financovat vysoce rizikové projekty vede k velkým ziskům nebo velkému přínosu – takových projektů byla mezi zkoumanými více než polovina, a právě takové vedly k nejvýznamnějším vědeckým výsledkům. Značný úspěch projektů také ukazuje na úspěšný výběr žádostí  provedený před osmi lety.

Hodnocení také ukázalo, že šlo o značně interdisciplinární projekty, což je také v souladu s posláním ERC. Výsledky 70% projektů jsou totiž do jisté míry aplikovatelné i na jiné oblasti výzkumu, než na jaké byl projekt zaměřen, anebo tyto projekty propojily  obory, které do té doby nespolupracovaly. Dalším zjištěním bylo, že kolem poloviny projektů mělo jistý dopad na ekonomiku, společnost a vytváření politik, přičemž ve střednědobé a dlouhodobé perspektivě lze tyto dopady očekávat u tří čtvrtin projektů.

Zpráva dále stručně seznamuje s několika projekty a dopady, které měly jak z vědeckého hlediska, tak i pro další kariéru daného výzkumníka a také pro transfer výsledků do obchodních a společenských inovací. Vybrán byl projekt zaměřený na kvantovou mechaniku, chemii (zde je zmíněn projekt hmotnostní spektrometrie Prof. Jany Roithové z Přírodovědecké fakulty UK), archeologii , medicínu (terapii poraněné míchy a individuální spinální protetiku) a další.

Zástupci ERC se v minulém roce rovněž zasadili o zapojení brazilských a kanadských vědců do hraničního výzkumu ERC týmů v Evropě. V rámci květnové kampaně ERC – Open to the World navštívili Indii a jednali o podpoře výměny vědců mezi příjemci ERC grantů a indickými vědci.

Zpráva je ke stažení ZDE.