Rakouské teze k 9. rámcovému programu

Co by měl zohlednit 9. rámcový program podle rakouského think-tanku

Rakouský think-tank zabývající se 9. rámcovým programem se v minulém roce začal zabývat budoucí politikou výzkumu, vývoje a inovací v EU a v polovině ledna přišel s  návrhy, jak zefektivnit příští rámcový program evropského výzkumu. 9. rámcový program bude projednáván v roce 2018, na jehož druhou polovinu připadá rakouské předsednictví EU. V té době bude pro Rakousko složitější prosazovat  vlastní zájmy, a proto se začalo politikou výzkumu, vývoje a inovací zabývat již nyní, v rané fázi.

Cílem bylo napomoci vytvořit soudržnější a integrovanější politiku výzkumu, vývoje a inovací a tím přispět k projektu evropské integrace jako celku.

Výsledkem diskusí je deset tezí, které ve stručnosti obsahují následující myšlenky:

  • Evropská unie potřebuje společnou politiku výzkumu, technologií a inovací, aby bylo možné efektivně a udržitelně využívat všechny struktury a mechanismy a fungovat jako společný rámec pro sladění evropských a národních politik souvisejících s vědou a výzkumem. Proto také musí existovat těsné partnerství mezi EK a členskými státy.

  • Nejlepším způsobem, jak se připravit na budoucí výzvy a příležitosti, je trojí investice – do rozvoje lidských zdrojů, hraničního výzkumu a světových výzkumných infrastruktur. Tyto prvky by proto měly v příštím rámcovém programu hrát významnou roli.

  • S ohledem na tu část programu, jejímž cílem je zlepšení evropské konkurenceschopnosti a inovativnosti, by se měl příští rámcový program posunout směrem k integrovanějšímu programu evropské hospodářské politiky prostřednictvím výzkumu, technologií a inovací. Silnější roli by proto měla mít 3P partnerství, která by se zaměřila zejména na transformační inovace a zahrnovala by prvky jako chytré regulace a inovativní zadávání zakázek.

  • Hlavními cíli 9. RP by mělo být přispění k významným společenským změnám a přiblížení vědy lidem.

  • Je třeba, aby se nový rámcový program soustředil na omezený počet priorit jak co do konkurenceschopnosti, tak i co se týče společenských výzev. Prioritním oblastem by měl být přidělen odpovídající rozpočet, aby byly viditelné a jejich dopad dostatečně silný.

  • Rámcový program včetně všech jím financovaných iniciativ by měl mít pouze několik jasných cílů a také jasnou a pochopitelnou strukturu spolu s jednoduchými a nebyrokratickými nástroji.

  • Jasně patrná je potřeba výrazně posílit strategické posuzování řízení programu i vytváření budoucích programů. Proto by měl být zřízen fundovaný a nezávislý monitoring a evaluace.

  • Každá prioritní oblast by měla mít své strategické programové řízení ze strany EK. Programový management by se zaměřoval na optimalizaci dopadů programu a efektivního sladění národních a nadnárodních aktivit.

  • Rámcový program by měl obsahovat strategičtější, proaktivní a trvalý přístup co se týče spolupráce se třetími státy.

  • V příštím programovém období by měla existovat větší kompatibilita a komplementarita rámcového programu s kohezními fondy.

Dokument naleznete ZDE.