Udělení cen Neuron a Neuron Impulsy

Ceny za přínos světové vědě i pro začínající talenty

Sedm českých vědců obdrželo 6. prosince ocenění Nadačního fondu Neuron. Oceněné osobnosti vědy působí v ČR i v zahraničí a spojují je světové úspěchy, které přesáhly hranice Česka. Cenu Neuron tento nadační fond každoročně uděluje vědcům, kteří výrazně ovlivnili úroveň poznání ve svých oborech, věnují se intenzivní práci s mladou generací vědců a vědu zároveň vnímají jako službu společnosti. Cena je udělována v sedmi oborech - biologie, počítačová věda, fyzika, chemie, matematika, medicína, společenské vědy, a to jednak v kategorii pro mladé vědce nebo za přínos světové vědě.

Cenu za přínos světové vědě obdrželi dva vědci - v oboru biologie Josef Svoboda, polárník, jehož terénní experimenty objasnily faktory a procesy, které umožňují arktickým rostlinám po rozmrznutí vytvořit květy a zralá semena. V Hudsonově zálivu a Alexandřině fjordu na Ellesmerově ostrově profesor Svoboda spolu s doktorandy pěstovali místní i kulturní rostliny v nevytápěných fóliovnících s přihnojenou místní zeminou a až třicetkrát zvýšili jejich produktivitu. Zkoumali ukládání radioaktivního cesia v mechu a lišejnících v důsledku pokusných nukleárních výbuchů před rokem 1964. A  zajímal je také ústup zalednění, související s globálními změnami klimatu. 

Druhým oceněným v této kategorii je chemik prof. RNDr. Emil Paleček, DrSc. – před deseti lety učinil objev, který může významně přispět k diagnostice a léčbě rakoviny. Již před více než 50 lety prof. Paleček přišel na to, jak číst DNA pomocí elektrochemie. Tento ve své době zcela převratný objev, který byl publikován v časopise Nature, vedl v 60. letech 20. století k založení nové vědní disciplíny – elektrochemie nukleových kyselin.

Za společenské vědy byl oceněn prof. PhDr. František Šmahel, DrSc., jeden z největších světových znalců lucemburské dynastie, husitství a české reformace a zakladatel Centra medievistických studií Filozofického ústavu Akademie věd.

Za medicínu byl oceněn prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., zakladatel moderní české dětské hematologie, který výrazně ovlivnil i světovou vědu, Vytvořil systém specializovaných center, založil dodnes fungující výzkumnou laboratoř, působil jako poradce WHO pro problematiku dětských nádorů.

Cena za fyziku byla udělena prof. Martinu Ročkovi, světově uznávanému vědci. Dokázal zjednodušit supersymetrické výpočty a zásadním způsobem přispěl k tvorbě Buscherových pravidel popisujících fyzikální ekvivalenci. Sám prof. Roček za jeden z největších svých přínosů považuje hyperkählerovský kvocient, který objevil se svým švédským spolupracovníkem Ulfem Lindströmem a ukázal matematikům, jak konstruovat zajímavé geometrické objekty pomocí metod částicové fyziky.

Za informatiku byl oceněn prof. RNDr. Pavel Pudlák, DrSc., jediný nositel evropského Advanced Investigator grantu v oblasti informatiky. Působil na řadě významných pracovišť v USA, Německu, Švýcarsku, Francii a Itálii a v současné době je vedoucím skupiny matematické logiky a teoretické informatiky na Matematickém ústavu Akademie věd.

Dalších patnáct mladých badatelů bylo oceněno cenou Neuron Impulsy za projekty základního výzkumu v oboru biologie, informatika, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy. Těm předali zástupci fondu šeky v hodnotě 9 milionů korun.

Zde byla oceněna například Dáša Bohačiaková, zkoumající neurální kmenové buňky, Martin Lang, který zkoumal možný vliv rituálního chování na snižování úzkosti, anebo Lukasz Cwiklik, který se zabývá výzkumem syndromu suchého oka. Cílem této ceny, určené vědcům v kategoriích do 33 a do 40 let, je jednak pomoci výzkumu a také motivovat nadějné vědce a vědkyně, aby se do České republiky vraceli ze zahraničních stáží, osamostatňovali se, zakládali své vlastní skupiny a postupně se stávali inspirací pro další generace.

 

Zdroj: Nadační fond Neuron