Jak zvýšit českou účast na projektech ERC

Proč je ČR málo úspěšná v získávání grantů ERC

O grantech ERC se diskutovalo na konferenci, kterou 15. března uspořádalo Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s Univerzitou Karlovou u příležitosti 10. výročí založení Evropské rady pro výzkum. Na granty ERC jde 13 % celkového rozpočtu programu Horizont 2020. Za deset let od svého založení financovala ERC téměř 7 000 vynikajících vědců a spolu s nimi 40 000 členů jejich týmů. V České republice ERC dosud podpořila 25 projektů špičkového výzkumu celkem za 41 mil. Eur. Avšak míra úspěšnosti českých vědců činí v průměru okolo 5 % oproti průměrné úspěšnosti jiných zemí EU, která se pohybuje kolem 12 %.

Diskutující uvedli, že je to způsobeno i prostředím, které mladé vědce nevede k nezávislosti na svých školitelích a neumožňuje jim založit si vlastní skupinu. Častým jevem také je, že zůstávají na stejné instituci od magisterského studia přes Ph.D. až po profesuru Nová předsedkyně AV ČR Prof. Eva Zažímalová uvedla, že ve své funkci bude usilovat o spuštění nových programů zaměřených na podporu mladých lidí ve vědě. Celý problém ale souvisí s celkovým fungováním vědy a výzkumu v ČR.

K fungování ERC se vyjádřili také představitelé EU-LIFE, aliance evropských výzkumných center živých věd při Evropské radě pro výzkum. Uvedli, že za pouhou dekádu se ERC stala vlajkovou lodí excelentního vědeckého výzkumu v Evropě, který je klíčem k inovacím. V podpoře výzkumu hraje ERC zásadní roli, avšak vzhledem k současným omezením rozpočtu ERC se nedostává na mnoho skvělých výzkumných nápadů, které by jinak splňovaly hodnotící kritéria. Jedná se asi o 50% návrhů projektů excelentního výzkumu. Proto EU-LIFE vyzvala politiky k podpoře ERC zvýšením jejího rozpočtu v 9. rámcovém programu a podporou jejích hlavních zásad. S vyšším rozpočtem by ERC přitahovala více špičkových výzkumníků. Její činnost má význam také pro transfer technologií a pro inovace.

Prezentace z konference a regionálního dne ERC v Brně naleznete ZDE.