Co musí britský výzkum udělat v souvislosti s nadcházejícím vyjednáváním o Brexitu

Návrhy na konkrétní kroky mají zajistit budoucnost britské vědy a výzkumu

Nový materiál, vypracovaný Institutem pro politiku při King´s College London spolu s Universities UK (organizací zastupující britské univerzity) a technologickou firmou Digital Science, přináší návrhy, co je třeba učinit před a po jednáních o „rozvodu“ Británie s Evropskou unií. Jedním z návrhů je vznik unikátních vědeckých laboratoří nebo založení fondu po vzoru Evropské rady pro výzkum (ERC), což by oboje mělo přilákat vědce ke spolupráci.

Velká Británie musí udělat několik důležitých kroků pro to, aby zajistila budoucnost vědy a výzkumu před a po jednáních o vystoupení z EU., která budou zahájena letos v dubnu. Prioritní bude budování vztahů a poskytnutí záruk výzkumným pracovníkům působícím v Británii. Je potřeba vyjasnit status vědců a studentů z členských států působících v Británii, jež britská vláda vidí jako trumfy pro vyjednávání, které jí mají pomoci vymoci si ústupky. Země bude potřebovat udržet si přístup ke znalostem a dovednostem, pokud si chce udržet globální postavení ve výzkumu.

Důležité je, jak bude britská věda a výzkum vnímána coby „značka“. Autoři zprávy upozorňují, že cokoli, co by mohlo působit jako krok směrem k omezení otevřenosti mezinárodní dimenze vědy a výzkumu, by mělo dopad na image britského výzkumu a také by to odradilo další vědce a studenty, kteří práci v Británii teprve zvažují. Aby země zůstala atraktivním partnerem pro výzkum, je třeba dále podporovat excelentní výzkum.

Dále bude zapotřebí vypracovat celkový audit výzkumu. Zdůraznění silných stránek vědy a výzkumu by mohlo pomoci zajistit, aby Spojené království zůstalo atraktivním partnerem pro spolupráci. Audit by také mohl napomoci k jednotné vyjednávací pozici a mezi členskými státy by mohl pomoci získat podporu pro setrvání země v evropských rámcových programech. Měly by být také zváženy náklady a přínos různých jiných forem mezinárodní spolupráce. Bez ohledu na otázku dalšího přístupu k evropským programům by bylo vhodné uzavírat bilaterální smlouvy.

Dokument se zabývá také nejhorším scénářem, tedy tím, že by se Británii nepodařilo zajistit přístup k budoucím evropským programům pro výzkum. V takovém případě by měl rychle vzniknout nový fond, který by nahradil zdroje z EU a přitáhnout talentované vědce z jiných zemí. Fond by se měl inspirovat Evropskou radou pro výzkum (ERC).

Jako zvláštní pojistku reputace britské vědy po Brexitu autoři navrhují vytvoření zvláštních laboratoří. Investovat do jednoho či dvou velkých, jedinečných infrastrukturních projektů by mohlo rozvinout mezinárodní spolupráci v daných oborech a navíc přilákat nadané zahraniční vědce.

Pokud by po Brexitu mělo dojít k většímu omezení pohybu vědců, pak bude nutné zajistit přísun domácích talentů, což bude vyžadovat zvláštní investice do školení a programů pro pohyb výzkumných pracovníků mezi akademickou a soukromou sférou.

V samotném financování výzkumu pak nepůjde jednoduše o pouhé finanční toky. Bude vyžadovat strategický přístup s pečlivým zvažováním pobídek.

Dokument naleznete ZDE.